branderburgia.gif
03
sty
2014

Szał gotowania

autor: Katarzyna Wysługocka 

 

 

 

Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej

Polska (Województwo Lubuskie – Brandenburgia) 2007 - 2013

Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” 

 

 

Tytuł projektu

 

 

 

„SZAŁ GOTOWANIA” 

 

Wnioskodawca

 

 

 

Zespół Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej

Zielona Góra

 

 

Partner projektu

 

 

 

HUMBOLDT-GYMNASIUM

 COTTBUS

 

 

Wartość dofinansowania

 

 

7.054,15 

 

Okres realizacji

 

 

 

22.04.2013  - 28.06.2013 

 

Opis projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Punkt kulminacyjny projektu  „SZAŁ GOTOWANIA” został przeprowadzony  w dniach od 21 do 24 maja 2013 roku w Zespole Szkół Ekologicznych i był skierowany do młodzieży gimnazjalnej w wieku od 13 do 15 lat.  W projekcie uczestniczyli uczniowie, których pasją jest nauka gotowania i rozwijania umiejętności w tej dziedzinie życia.

Polsko-niemiecka młodzież codziennie uczestniczyła w zajęciach szkolnych oraz w warsztatach, które odbywały się w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Ustawicznego (ZSiPKZ) w Zielonej Górze.

 Młodzież niemiecka została zakwaterowana w domach polskich uczniów, gdzie w gronie rodzinnym swoich polskich rówieśników z ławy szkolnej spożywali posiłki i spędzali wolny czas. Miało to na celu poznanie kultury, obyczajów naszego kraju jak również rozwijanie sprawności językowych.

Głównym punktem programu były 3 godzinne warsztaty  kulinarne poprowadzone w trzech grupach mieszanych: gastronomia (przygotowywanie posiłków i napoi), carving (obróbka warzyw i owoców) oraz savoir-vivre (zachowanie przy stole itp.).                                   Każda z grup przygotowywała każdego dnia danie główne oraz deser. Zajęcia poprowadzili wykwalifikowani nauczyciele z ZSiPKZ. Codziennie po zakończeniu warsztatów siadano wspólnie do stołu w stołówce szkolnej, aby zjeść przygotowane w trakcie zajęć posiłki, dyskutując, słuchając muzyki i popijając owocowo-warzywne cocktaile - również przygotowywane przez młodzież. W międzyczasie zbieraliśmy doświadczenia językowe z danego dnia w formie zestawienia słownictwa.

Po zakończeniu punktu kulminacyjnego projektu została wykonana promocyjna antyrama z materiałem wizualnym zawierającym opisy działań projektowych oraz wydana polsko-niemiecka publikacja ze zdjęciami opisująca przebieg wszystkich działań podczas warsztatów oraz przepisy przyrządzanych potraw.

Udział młodzieży w warsztatach był okazją do zdobywania nowych doświadczeń bez względu na poziom kulinarnego zaawansowania i wiek. Przestronna i profesjonalnie wyposażona kuchnia warsztatowa, w której odbyły się zajęcia oraz fachowe porady ekspertów i przyjazna atmosfera u każdego rozbudziła apetyt na gotowanie.

Tego typu warsztaty to nie tylko dobra zabawa w gronie rówieśników, ale także sposób poznawania świata, innych kultur, nabieranie dobrych nawyków żywieniowych, uczenie się dbałości o to, co jemy i - jak jemy.