saksonia.gif
04
lip
2013

80 lat polsko-niemieckich dziejów teatru w Zielonej Górze – monografia

autor: Katarzyna Wysługocka 

 

    

 

Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej

POLSKA - SAKSONIA 2007 – 2013

Fundusz Małych Projektów Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr"
i Euroregionu Neisse e.V.

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr“

 

Tytuł projektu

 

 

 

80 lat polsko-niemieckich dziejów teatru w Zielonej Górze – monografia. 

 

Wnioskodawca

 

 

 

Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze 

 

Partner projektu

 

 

Gerhart HauptmannTheater Gorlitz Zittau.

 

 

Wartość dofinansowania

 

 

12 .171,02 EUR

 

 

 

Okres realizacji

 

 

5.12.2011 – 31.12.2012 

 

Opis projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach realizacji projektu została opracowana i wydana w języku polskim oraz niemieckim książka pt: „80 lat polsko-niemieckich dziejów teatru w Zielonej Górze – monografia”

W związku z tym, że teatr w Zielonej Górze w trakcie swojej 80-letniej tradycji był zarówno teatrem polskim jak i niemieckim, została opracowana jego historia. Jest to pierwsza dwujęzyczna publikacja dotyczącą wspólnej historii Lubuskiego Teatru. Chcąc uatrakcyjnić to wydawnictwo w albumie zostały zawarte zdjęcia, rysunki ilustrujące dawne wydarzenia oraz recenzje i wycinki prasowe z ubiegłych lat.

Partnerem projektu był zaprzyjaźniony teatr z miasta partnerskiego Zittau - Gerhart Hauptmann Theater Gorlitz Zittau. W ramach współpracy w trakcie spotkań roboczych, kontaktów telefonicznych i mailowych strona niemiecka pomogła przygotować część książki poświęconą dziejom teatru z okresu przedwojennego – niemieckiego.  Niemieccy partnerzy odpowiedzialni byli za wyszukanie i przekazanie materiałów źródłowych i informacji dotyczących niemieckiej historii teatru.

80 lat istnienia teatru, stało się znakomitym pretekstem, aby dokonać zestawienia teatru w polskich i niemieckich granicach.

Ważnym aspektem projektu była integracja społeczności z Euroregionu oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii Teatru w Zielonej Górze. 

Książka w atrakcyjnej dla odbiorcy formie, adresowana jest zarówno do mieszkańców Zielonej Góry oraz Zittau, jak również do mieszkańców całego Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr i Euroregionu Neisse e.V.

Wydana książka ma 240 stron polskiej i 240 stron niemieckiej wersji. Znajduje się w niej opis 80 lat historii teatru, w tym 20 lat do 1945 po niemieckiej, a 60 lat po polskiej stronie, recenzje, opisy najciekawszych spektakli, wykazy premier i realizatorów.

Promocja książki odbyła się 20 grudnia 2012 r. w Lubuskim Teatrze przy udziale polskich i niemieckich uczestników projektu.

Książka, wydana w 600 polsko-niemieckich egzemplarzach została przekazana instytucjom kulturalnym i  oświatowym na terenie obu euroregionów.