branderburgia.gif
24
paź
2012

„NAUKA I SZTUKA BEZ GRANIC”

autor: Anna Karykowska 
Tytuł projektu
 

„NAUKA I SZTUKA BEZ GRANIC” 
Wnioskodawca
Zespół Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej  w Zielonej Górze
Partner projektu
 
 HUMBOLDT-GYMNASIUM COTTBUS
Wartość dofinansowania
 5091,68 Euro 
Okres realizacji
 30.04.2012 – 30.06.2012
Opis projektu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celem projektu było rozbudzanie zainteresowań językiem polskim i niemieckim w życiu szkolnym, rodzinnym oraz poprzez udział w warsztatach artystycznych.
Projekt „NAUKA I SZTUKA BEZ GRANIC” został zorganizowany w dniach od 29 maja do 1 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Ekologicznych i był skierowany do młodzieży gimnazjalnej w wieku od 13 do 15 lat (12 osób z Polski i 12 osób z Niemiec). W projekcie uczestniczyli uczniowie, których pasją jest nauka języka obcego, jak również rozwijanie zainteresowań artystycznych.      
Młodzież polsko-niemiecka uczestniczyła codziennie w zajęciach szkolnych, oraz w warsztatach artystycznych, które odbywały się w Pracowni Ceramicznej „de-co”. Brali też udział w warsztatach językowych, podczas których przez gry i zabawy doskonalili umiejętności posługiwania się językiem niemieckim             i polskim. Młodzież niemiecka została zakwaterowana w domach polskich uczniów, gdzie w gronie rodzinnym swoich polskich rówieśników z ławy szkolnej spożywała śniadania i spędzała wolny czas. Pozwoliło to na poznanie kultury, obyczajów jak również rozwijanie sprawności językowych.
Głównym punktem programu były zajęcia artystyczne, prowadzone przez wykwalifikowanego plastyka i ceramika oraz jego asystenta. Uczniowie z Polski i Niemiec poznali podstawowe metody pracy z gliną oraz techniki ceramiczne, takie jak modelowanie ręczne, lepienie z wałeczków, formowanie z plastra. Materiałem modelarskim wykorzystywanym podczas zajęć była glina najwyższej jakości. Uczniowie wykonali z gliny i materiałów dekoracyjnych talerze, kubki, skarbonki oraz pojemniki na chusteczki, które następnie ozdobili wykorzystując różnorodne techniki zdobienia m.in. decupage. Wszystkie prace zostały wypalone na miejscu w piecu do wypałów, co stanowiło dodatkową atrakcję. Prace te uczniowie zabrali ze sobą do domów, dzięki temu mogli pochwalić się efektami swojej pracy w gronie rodziny i przyjaciół, a wykonane przedmioty będą służyły jako pamiątka oraz rzecz użytkowa wykorzystywana   w życiu codziennym do różnych celów. 
Uwieńczeniem 4 dniowej  pracy była wystawa prac, na którą została zaproszona dyrekcja szkoły, rodzice, uczniowie zarówno z polskiej jak              i niemieckiej szkoły oraz media z Zielonej Góry. Koniec projektu zbiegł się         z Dniem Dziecka, dlatego wszyscy uczestnicy projektu zostali obdarowani upominkami i słodyczami.
Aby urozmaicić pobyt młodzieży w Zielonej Górze zapewniono im dodatkowe  atrakcje, m.in.:  zwiedzanie miasta, gra w kręgle, bilard, wizyta w pizzerii          i lodziarni.
Ważnym punktem wymiany było zbliżenie się młodzieży polskiej i niemieckiej poprzez wzajemne poznanie się na płaszczyźnie rodzinnej i szkolnej. Wymiana umożliwiła przełamywanie stereotypów, poznanie i zrozumienie własnych mentalności. Wymiana ta zamieniła niechęć w sympatie i szacunek dla odmienności kulturowej sąsiedniego narodu. Istotne jest, że umożliwiliśmy gimnazjalistom doskonalenie umiejętności językowych w autentycznych sytuacjach życiowych.

Zdjęcia