saksonia.gif
16
gru
2013

Warsztaty w Gubinie w dniu 13.12.2013r.

autor: Katarzyna Wysługocka 

Warsztaty w Gubinie w dniu 13.12.2013r.

13.12.2013r. o godz. 9.00 w restauracji „Retro” w Gubinie odbyły się warsztaty  dot. współpracy i partnerstwa pomiędzy instytucjami z Wolnego Kraju Związkowego Saksonia i Województwa Lubuskiego.

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw – etap 2“ w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013.

  

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, w tym m.in. pani Agnieszka Świątek, Kierownik Oddziału Programów Współpracy Transgranicznej, pracownicy biura Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” wraz z dyrektor biura, panią Bożeną Buchowicz oraz przedstawiciele wybranych jednostek samorządu terytorialnego i instytucji współpracujących z partnerami saksońskimi. Nie zabrakło również przedstawiciela partnerskiego Euroregionu Neisse e.V.  Z ramienia tej instytucji w spotkaniu uczestniczył pan Markus Köhler, pracownik biura w Zittau.

 

Warsztaty rozpoczęły się od wystąpienia Kierownika Projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw”, pana Mariusza Welmana, który przedstawił ofertę realizowanego przedsięwzięcia, działania podejmowane w ramach aktywności projektowych oraz założenia i dotychczasowe efekty tej transgranicznej inicjatywy.

 

W dalszej części spotkania, w bloku pn. „Przykłady dobrych partnerstw” uczestnicy mogli wysłuchać następujących wystąpień:

1. Współpraca Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Zielonej
Górze z Urzędami Leśnymi powiatów Görlitz i Bautzen  (Pani Anna Niemiec, RDLP w Zielonej
Górze)

2. Współpraca Urzędu Miasta i Gminy Wschowa ze stowarzyszeniem Kulturverein
Görlitz-Zgorzelec oraz Starostwem Powiatowym w Görlitz
(Pan Ireneusz Mierzowiec, Urząd Miasta i Gminy Wschowa)

3. Wspólne działania Miasta i Gminy Kargowa z Miastem Weißenberg (Pan Przemysław Nitschka, Urząd Miasta i Gminy Kargowa)

4. Partnerstwo Gminy Czerwieńsk i Miasta Rothenburg (Pani Jolanta Matuszkiewicz oraz pan Tomasz Zbieski, Urząd miasta i Gminy Czerwieńsk)

 

Po wystąpieniach przybyłych gości uczestnicy dyskutowali nt. możliwości rozwijania współpracy jednostek z terenu Euroregionów „Sprewa-Nysa-Bóbr” i Neisse e.V. w przyszłym okresie wsparcia. Głos zabrał m.in. przedstawiciel biura Euroregionu Neisse e.V. w Zittau, który potwierdził fakt, że w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) z Euroregionem „Sprewa – Nysa – Bóbr” dofinansowano więcej projektów niż w ramach FMP z Euroregionem Nysa.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że istnieje pilna potrzeba rozwijania i wspierania działań na linii Lubuskie – Saksonia również w przyszłości.

 

 

 

  

 

 

Zdjęcia