Uroczyste spotkanie Konwentu Pücklera w Bad Muskau
Uroczyste spotkanie Konwentu Pücklera w Bad Muskau
W dniu 2 października 2013 r. o godz. 11.00 w dawnej sali weselnej w Nowym Zamku w Bad Muskau odbyło się uroczyste spotkanie Konwentu Pücklera z okazji 15-lecia polsko-niemieckiego projektu „Praca i nauka ponad granicami”.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Polsce przy współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy w Żarach i Görlitz, Fundacją „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau" oraz Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Łęknicy.
Z ramienia Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr „ w spotkaniu wzięli udział: Dyrektor biura Euroregionu, pani Bożena Buchowicz oraz Kierownik Projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw”, pan Mariusz Welman.
W trakcie pierwszej części spotkania, w murach zamku, uczestnicy wysłuchali sprawozdania z działalności parków , przedstawionego przez przewodniczącego Międzynarodowej Rady Konserwatorskiej Parku Mużakowskiego, pana Briana Dixa. Zaprezentowana została także historia polsko-niemieckiego projektu „Praca i nauka ponad granicami” w formie multimedialnej.
Nie zabrakło także wystąpień gości i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację przedmiotowego projektu, m.in. Starosty Powiatu Żarskiego, pana Marka Cieślaka, czy też Kierownika Jobcenter w Görlitz, pana Rolanda Richtera.
W dalszej części spotkania uczestnicy udali się na teren parku, gdzie w okolicy tzw. „Kamienia Pücklera” uroczyście zasadzili dąb upamiętniający zmarłego burmistrza Łęknicy, pana Jana Bieniasza.
Jan Bieniasz był człowiekiem ogromnie zaangażowanym we wszelkie prace związane z rewitalizacją Parku w Łęknicy i Bad Muskau. Burmistrz Bad Muskau, pan Andreas Bänder i nowy burmistrz Łęknicy, pan Piotr Kuliniak w trakcie swoich wystąpień z okazji tego uroczystego wydarzenia wielokrotnie podkreślali, że wkładu ś.p. Jana BIeniasza w działania związane z parkiem nie da się przecenić.
Ostatnimi elementami spotkania były przejazd powozami do tzw. Mostu Angielskiego, przejście do Domu Angielskiego i zapoznanie się z pracami związanymi z rewaloryzacją tego obiektu.