saksonia.gif
27
cze
2013

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Lubsko dot. możliwości turystycznego wykorzystania Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”.

autor: Mariusz Welman 

W środę, 26 czerwca 2013r. w siedzibie Nadleśnictwa Lubsko odbyło się spotkanie zorganizowane przez Kierownika Projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw”, pana Mariusza Welman, dotyczące możliwości turystycznego wykorzystania  „Łuku Mużakowa”.

Z ramienia Nadleśnictwa Lubsko w spotkaniu wzięli udział: Z-ca Nadleśniczego, pan Józef Mikołajczyk oraz pracownik nadleśnictwa, pan Marcin Flies.

Park Krajobrazowy “Łuk Mużakowa” jest najmłodszym parkiem krajobrazowym w Województwie Lubuskim. Powstał w 2001 r. i obejmuje fragmenty pięciu gmin: Trzebiel, Tuplice, Łęknica, Brody i Przewóz. Leży m.in. na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

"Łuk Mużakowa"  to morena czołowa o długości około 40km, zachowana w całości. Stanowi unikat na skalę światową. Powstała ok. 450 tys. lat temu podczas zlodowacenia skandynawskiego.  Niemal przez środek moreny przebiega granica polsko-niemiecka. Przesuwający się lodowiec spiętrzył i wypchał na powierzchnię trzeciorzędowe warstwy ziemi, zawierające m.in. pokłady węgla brunatnego oraz innych surowców. Złoża te były intensywnie eksploatowane w XIX i XX wieku. Ciekawostką tego terenu są także  pozostałości po kulturze Łużyczan, zamieszkujących obecnie przygraniczne obszary Niemiec (teren powiatów Görlitz i Bautzen)  i stanowiących najmniejszy w Europie naród słowiański, pielęgnujący swoją tradycję, kulturę i język.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Nadleśnictwa Lubsko przekazali informacje dot. miejsc atrakcyjnych turystycznie, położonych na terenie nadleśnictwa i związanych pośrednio i bezpośrednio z „Łukiem Mużakowa”. Mówiono m.in. o nieistniejącej już produkcji szkła w okolicy Proszowa, stawach paciorkowych w Chlebicach czy istniejącym kiedyś „zwierzyńcu” rodziny Brühl.

Spotkanie w Nadleśnictwie Lubsko  zainspirowane było majowym spotkaniem kierownika projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw” z przedstawicielami niemieckiego stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa w Döbern. Strona niemiecka jest zainteresowana jak najszerszą współpracą z partnerami polskimi oraz poszukuje nowych, atrakcyjnych miejsc związanych z Łukiem Mużakowa i możliwości ich turystycznego wykorzystania.