saksonia.gif
26
lut
2013

Rozwój turystyki- Trzebiechów 22.02.2013

autor: Katarzyna Wysługocka 

 

 

Rozwój turystyki- Trzebiechów 22.02.2013

            Dnia 22 lutego w Trzebiechowie miało miejsce spotkanie dotyczące rozwinięcia współpracy w zakresie turystyki  ze szczególnym uwzględnieniem Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie.

            W spotkaniu uczestniczyli: starosta zielonogórski Pan Ireneusz Plechan wraz z  pracownikiem starostwa Panią Martą Surowiec, przewodniczący stowarzyszenia Neisseland Pan Wolfgang Michel, Lubuski Wojewódzki konserwator, Pani Barbara Bielinis-Kopeć, prezes konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”  Pan Czesław Fiedorowicz, Koordynator Projektu „Inicjowanie, wspieranie i rozwój transgranicznych partnerstw projektowych” Pan Mariusz Welman, oraz  dyrektor DPS Trzebiechów Pani Agnieszka Szeląg.

            Zespół obiektów w Trzebiechowie można śmiało określić odkryciem architektonicznym 100-lecia tego stylu w architekturze i sztuce. Na początku XX wieku zyskał pewną popularność jako miejscowość o charakterze uzdrowiskowym.  W roku 1904 z inicjatywy księżnej Marii Aleksandry (żony księcia Henryka VII) powstał tu okazały ośrodek sanatoryjny wraz z parkiem, przemianowany w 1920 roku na sanatorium przeciwgruźlicze. Po wojnie większość budynków sanatorium utrzymała swe uzdrowiskowe funkcje i zachowała pierwotną architektturę. Na początku XXI  wieku o Trzebiechowie zrobiło się głośno, gdy odkryto, iż wystrój i wyposażenie wnętrz w budynkach sanatorium zaprojektował jeden z czołowych twórców secesji Henry van de Velde. Duża część unikatowego wyposażenia, zachowała się w stanie niezmienionym do dnia dzisiejszego i jest udostępniana zwiedzającym. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej, którego dalsze prace restauratorskie związane są  z jego perspektywiczną funkcją. Dom pomocy społecznej jest otwartym na przyjmowanie gości, a nawet turystów. Można połączyć funkcje turystyczne z miejscem opieki dla starszych.

            Obiekt w Trzebiechowie może w przyszłości korzystać z środków polsko-niemieckich na realizację projektów transgranicznych -  tych międzyludzkich jak i ewentualnie inwestycyjnych. Inwestycje to park oraz dalsza restauracja obiektów DPS.

            W tym roku przypada 150 rocznica urodzin Van de Velde. Podczas spotkania narodził się pomysł  na międzynarodową konferencję w Trzebiechowie. Chemnitz, miasto w Saksonii koordynuje jubileusz roku Van de Velde. Zatem istnieje konieczność skoordynowania tej współpracy.

            Na przełomie marca i kwietnia po stronie niemieckiej w Gorlitz  odbędzie się spotkanie w celu uściślenia partnerów w projekcie.

            Pan Michel podczas spotkania zobowiązał się do  przedstawienia tematu polsko-niemieckiego projektu sanacji parków i szlaku kulturowego z nimi związanego. Zaproponował także stopniowe włączanie polskiej strony ESNB do tego projektu.. Kolejne spotkanie zostanie zorganizowane w Centrum Informacji Turystycznej w Zielonej Górze natomiast tematem przewodnim tego spotkania  będzie prezentacja Neisseland w Zielonej Górze

Zdjęcia