18
paź
2022

Bauhaus szansą dla pogranicza

autor: Katarzyna Hoffmann 

14.10.2022 r. w Jankowej Żagańskiej odbyła się konferencja z okazji 100 rocznicy wieży ciśnień realizowana w ramach Funduszu Małych Projektów pn. „Nowy Europejski  Bauhaus szansą dla pogranicza polsko-niemieckiego”.

Spotkanie otworzył Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański oraz partner projektu Burmistrz Jaenschwalde Helmut Badtke. W wykładzie wprowadzającym pt. ”Od Otto Bartninga do Otto Group” burmistrz Iłowej przybliżył uczestnikom historię przemysłu na terenie gminy. Następnie Immo Wittig członek Zarządu stowarzyszenia Otto Bartning – Arbeitsgeienschaf Kirchenbau z Berlina przedstawił istotę założeń kościołów sakralnych Otto Bartninga. Pastor Mattias Hoevelmann zaprezentował cyfrowe panoramy 360 st. kościołów Bartninga. Jerzy Skupień opowiedział o fenomenie wieży ciśnień w Jankowej Żagańskiej. Natomiast  Andrzej Szoszkiewicz – ekspert ds. dziedzictwa kultury i prezes Smartlink przedstawił przebieg  badań archiwalnych m.in. w Archiwum Politechniki w Darmstadt, w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze oraz w bibliotece Politechniki Berlińskiej.

Dodatkowo uczestnicy konferencji zapoznali się wystawą poświęconą badaniom nad materiałami archiwalnymi przygotowanymi na 20 tablicach oraz modelami 3D kościołów Bartninga przywiezionymi z OBAK z Berlina i publikacjami o dziełach Bartninga oraz historycznymi pocztówkami dawnej Jankowej Żagańskiej.

W drugiej części Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć zaprezentowała dzieła i twórców Bauhausu, które znajdują się w naszym województwie. O światowym dziedzictwie UNESCO w gminie Łęknica mówił Burmistrz Piotr Kuliniak. Burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek przybliżył wszystkim kożuchowską wieżę ciśnień z 1908 r. oraz prace rewitalizacyjne realizowane i planowane w lapidarium i starówce miejskiej.

Na zakończenie konferencji wszyscy chętni udali się na spacer po Jankowej Żagańskiej, aby z bliskiej perspektywy podziwiać dzieło Otto Bartninga – naszą stuletnią jubilatkę – wieżę ciśnień.

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” reprezentował Czesław Fiedorowicz – Prezes Konwentu.

Zdjęcia