24
paź
2006

PROCEDURA UBIEGANIA SIĘ O ŚRODKI FINANSOWE W RAMACH PROGRAMU MŁODZIEŻ

autor: Beata Kurek 

W związku z wykładnią przepisów Ustawy o finansach publicznych oraz Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ informuje, iż począwszy od czerwcowego (2005 r.) terminu składnia wniosków o środki finansowe na realizację projektów w ramach Programu MŁODZIEŻ, następuje zmiana zarówno w procedurze ubiegania się o te środki, jak również ich kontraktowania.

Jak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów wszystkie jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego nie posiadające osobowości prawnej (m.in. szkoły publiczne, centra kultury i inne dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli) nie mają prawa otrzymywania bezpośrednio na swoje konta, ani także samodzielnego ubiegania się o środki finansowe w ramach Programu MŁODZIEŻ.

Środki finansowe przekazywane przez Program MŁODZIEŻ, mają charakter środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, co kwalifikuje je jako dochód jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z dnia 29 listopada 2003 r.).

Powyższa interpretacja powoduje następujące praktyczne następstwa, związane z procesem ubiegania się o środki finansowe Programu MŁODZIEŻ, a następnie zawierania Umów Finansowych na realizację dofinansowanych przedsięwzięć:

1. Wszystkie jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego nie posiadające osobowości prawnej (m.in. szkoły publiczne, dla których organem prowadzącym jest samorząd terytorialny) powinny uzyskać odpowiednie upoważnienie od swojego organu prowadzącego, zezwalające na ubieganie się o środki finansowe z Programu MŁODZIEŻ. Upoważnienie stanowi także promesę organu prowadzącego na zawarcie Umowy Finansowej na realizację projektu, w przypadku pozytywnego zaopiniowania projektu przez Komitet Selekcyjny. Kierownicy jednostek organizacyjnych powinni uzyskując takie upoważnienie dokładnie poinformować organ prowadzący o specyfice Programu, wyjaśniając, iż ewentualne środki finansowe otrzymane z Programu MŁODZIEŻ, mogą być wydatkowane WYŁĄCZNIE na koszty przewidziane w projekcie, według kategorii zawartych w budżecie projektu.

2. W upoważnieniu należy jednocześnie wskazać dokładne dane organu prowadzącego, zawierające imiona i nazwiska osób upoważnionych w imieniu organu prowadzącego do zawierania zobowiązań finansowych. Należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który w przypadku pozytywnego zaopiniowania projektu przez Komitet Selekcyjny, należy przekazać środki finansowe.

3. W zależności od wewnętrznych regulaminów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, środki finansowe na realizację projektu, przekazane na rachunek bankowy organu prowadzącego, powinny zostać niezwłocznie przekazane na rachunek bankowy jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, w celu sprawnej realizacji projektu.

4. Środki finansowe przekazywane przez Program MŁODZIEŻ, powinny być wydatkowane według kategorii budżetowych przewidzianych przez projekt.

5. Umowa Finansowa zawierana będzie z organem prowadzącym, dla Beneficjenta Bezpośredniego, czyli jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Umowa powinna zostać podpisana przez osoby upoważnione w imieniu organu prowadzącego do zaciągania zobowiązań finansowych oraz Kierownika właściwej jednostki organizacyjnej, nie posiadającej osobowości prawnej, jako bezpośrednio odpowiedzialnego za merytoryczna realizację projektu, zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem.