XL Konferencja Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”
13 czerwca 2014 r. w „Żabim Dworze” w Radwanowie odbyła się XL Konferencja Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Konferencję poprowadził Prezes Konwentu Stowarzyszenia, Pan Czesław Fiedorowicz.
Na Konferencji Prezes Stowarzyszenia przedstawił sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w okresie od 25.04.2013 do 13.06.2014, w którym poinformował, że okres sprawozdawczy był dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność na rzecz naszego stowarzyszenia okresem niezwykle trudnym, złożonym i pełnym intensywnej pracy.
Realizacja zadań w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) oraz pozostała działalność, powiązana pośrednio z tymi zadaniami nie należą do prostych i tylko dzięki nieocenionemu wkładowi władz naszej instytucji oraz wszystkich pracowników biura, jak również aktywności Beneficjentów w związku z realizacją projektów, aktualny stan realizacji EWT na poziomie Euroregionu ocenić można bardzo pozytywnie.
W okresie sprawozdawczym, członkowie, przedstawiciele Stowarzyszenia i pracownicy biura aktywnie uczestniczyli m.in. w posiedzeniach Komisji Międzyrządowej i posiedzeniach związanych z nimi tematycznych Komitetów, w posiedzeniach Komitetów Monitorujących programy EWT, oraz innych licznych spotkaniach i konferencjach. Prowadzona była również ścisła współpraca z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, Urzędem Marszałkowskim, Lubuskim Urzędem Wojewódzkim, Instytucjami Zarządzającymi, Wspólnymi Sekretariatami Technicznymi i innymi euroregionami. W okresie od 26.04.2013- 13.06.2014 pracownicy biura Euroregionu poprzez swoje codzienne działania dążyli do realizacji jednego z ważniejszych celów statutowych Stowarzyszenia, tj. kształtowania dobrosąsiedzkich stosunków na polsko-niemieckim pograniczu jak również realizacji współpracy transgranicznej jako priorytetowego zadania europejskiego. Działania te przejawiały się m.in. w codziennej pomocy w nawiązywaniu i wspieraniu współpracy polskich gmin, instytucji, organizacji, szkół i firm z partnerami niemieckimi, co miało swoje odzwierciedlenie głównie w liczbie zrealizowanych i rozliczonych projektów.
Nasz Euroregion jest niekwestionowanym liderem wśród innych euroregionów pod względem ilości zrealizowanych projektów. Na uwagę zasługuje fakt, iż 1000-cznym projektem który został zakontraktowany przez nasz Euroregion jest „Bieg sztafetowy od Ratusza do Ratusza Cottbus - Zielona Góra”.
Wobec niepokojących sygnałów płynących z MIR dotyczących zmniejszenia ilości środków na granicę polsko-niemiecką, Euroregion w najbliższym czasie stanie przed problemem konieczności ograniczenia zatrudnienia w biurze Euroregionu. Na chwilę obecną nie posiadamy informacji nt. ilości środków jak również wielkości puli na FMP.
W perspektywie finansowej 2014-2020 Euroregiony będą dążyć do wzmocnienia roli w realizacji Programów Współpracy Transgranicznej w przyszłym okresie wsparcia zarówno poprzez działania Federacji Euroregionów RP jak i własne aktywności, będziemy dążyć do współuczestniczenia w tworzeniu dokumentów programowych, wytycznych, jak i również współdecydowaniu i współtworzeniu instytucji programowych.
Ostatecznie działalność naszego euroregionu w okresie sprawozdawczym ocenić można bardzo pozytywnie, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wszystkich członków Stowarzyszenia: Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, członków Komisji Rewizyjnej, członków Konwentu Euroregionu oraz zespołu pracowników biura.
Podczas Konferencji podjęto uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania Konwentu oraz sprawozdania finansowanego za rok 2013 i przeznaczenia zysku, udzielenia Konwentowi absolutorium za rok 2013, wysokości składek członkowskich dla miast i gmin obowiązujących w 2014 roku, wysokości ryczałtowej składki członkowskiej dla powiatów ziemskich obowiązującej w 2014 roku, uchwalenia budżetu na rok 2014 oraz zwiększenia alokacji na FMP w Programie Operacyjnym Polska (Lubuskie)-Brandenburgia 2014-2020.
Informacji na temat Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Brandenburgia udzieliła pani Sylwia Pędzińska, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego dla tego programu, a na temat Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia – pani Adriana Sarnecka Kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.
Podczas konferencji w imieniu Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Wicestarosta Włodzimierz Rogowski wręczył Czesławowi Fiedorowiczowi, Prezesowi Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Laur Powiatu Krośnieńskiego za długoletnią i owocną współpracę polsko-niemiecką. Przyznany Laur Powiatu Krośnieńskiego to wielkie wyróżnienie. Ta Statuetka ma za zadanie łączyć, a nie dzielić - podkreślał Wicestarosta Włodzimierz Rogowski. Laury Powiatu Krośnieńskiego były przyznawane pierwszy raz w historii Powiatu Krośnieńskiego 12 czerwca br. podczas Jubileuszowej Gali z okazji 15-lecia powiatu, która odbyła się. w Dychowie. Z rąk Starosty Krośnieńskiego Roberta Pawłowskiego wyróżnienia odebrali: Zbigniew Kościukiewicz - Sekretarz Powiatu, Harald Altekrüger - Starosta Powiatu Sprewa-Nysa oraz Jana Handrischeck - pracownik ds. współpracy transgranicznej i partnerstwa.
Prezes Konwentu zachęcał wszystkich zebranych do odwiedzenia i pozostawienia materiałów promujących Miasta i Gminy „Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej” mieszczącego się w ratuszu w Zielonej Górze i w centralnym budynku obok ratusza oraz obiekcie Hali Miejskiej w Cottbus.
Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności naszego stowarzyszenia, które znajduje się w załączeniu.
Dokumenty
- sprawozdanie (format doc, 1378KB)