euroregion.gif
23
wrz
2013

20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie "Sprewa-Nysa-Bóbr"

autor: Katarzyna Wysługocka 

W tym roku mija 20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Była to niezwykła okazja do dyskusji na temat doświadczeń, rezultatów, szans, granic i perspektyw współpracy transgranicznej na polsko-niemieckim pograniczu.

21 września w Forst - mieście na polsko-niemieckim pograniczu Euroregion Sprewa-Nysa-bóbr świętował 20 lat doskonałej współpracy polsko-niemieckiej. Okres działalności euroregionu przyniósł wiele korzyści po oby stronach granicy i sprawił, że jesteśmy co raz bliżej naszego zachodiego sąsiada. O tym jak niezwykłe było to 20-lecie mówiła podczas jubileuszowych uroczystości marszałek Elżbieta Polak. -W ciągu tych 20 lat byliśmy świadkami, jak na naszych oczach dzieje się historia - fantastyczna i niezwykła historia, jak tworzy się tutaj na granicy wspólnota, powstają partnerstwa, wspólne inicjatywy i robimy coś razem. Przede wszystkim gminy, organizacje pozarządowe, organizacje około biznesowe.  Dzięki działalności Euroregionu te inicjatywy w obszarze edukacji, dziedzictwa kulturowego, ale również współpracy gospodarczej, wymiany doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej, ochrony środowiska mogły i mogą być realizowane. To w ciągu tych 20 lat aż 4 tys. wspólnych projektów na ponad 16 mln euro - wyliczała.

Ja podkreślała marszałek pierwsze projekty i działania nie były łatwe. Jako przykład przytoczyła projekt, który realizowała, kiedy pełniła funkcję burmistrza Małomic. Wtedy to powstał projekt „Małomice  -Zeuten – razem w XXI wiek”, który jest doskonałym przykładem polsko-niemieckiej współpracy na gruncie lokalnym i przykładem działalności euroregionu. Ja podkreślała E. Polak ten projekt to także dowód na to, że Euroregion Sprewa- Nysa – Bóbr wprowadził nas w XXI w. - Wszystko się zmieniło. Miasta się zabliźniają. Jesteśmy razem wspólnotą.  Mamy tu problemy związane z położeniem transgranicznym, ale mamy także potencjały i dziś możemy stawiać sobie nowe – śmiałe wyzwania, bo mamy doświadczenie i potencjał wspólnie zbudowany. Jestem przekonana, że przed nami kolejne wspaniałe projekty – mówiła marszałek Polak.

Elżbieta Polak przypomniała także o trwających pracach nad nowych programem współpracy transgranicznej na nową perspektywę. Jak podkreśliła także w następnym okresie programowania podstawą realizacji projektów będzie parter sto i współpraca. - Razem jesteśmy drużyną, bo tylko wspólne partnerstwo, wspólne działanie pozwala na realizację tak ambitnych celów, które Polska  i Niemcy razem sobie stawiają – mówiła.
Dla upamiętnienia  jubileuszu Prezydenci Euroregionu Harald Altekrüger i Czesław Fiedorowicz zasadzili symbolicznie róże w Ogrodzie Różanym w Forst. W Forście wręczone zostały wyróżnienia osobom zasłużonym dla współpracy transgranicznej.

Podczas uroczystości Premier Kraju Związkowego Brandenburgia Dietmar Woidke mówił o zupełnie nowym charakterze granic. Jak podkreślał obecnie granica powinna łączyć, a nie dzielić. – Obecna granica jest inna niż 20 lat temu. Nie ma już charakteru dzielącego. Dziękuję stronie polskiej i ruchom pokojowym, które przyczyniły się do transformacji w Polsce i Niemczech – mówił. Premier dziękował także marszałek Elżbiecie Polak za wspomaganie współpracy transgranicznej.

Dietmar Woidke podkreślał, że Euroregion wspiera rozwój gospodarczy i współpracę obywatelską, która bardzo się rozwinęła podczas ostatnich 20 lat. – Dzięki wsparciu Unii Europejskiej możliwe było wsparcie wielu projektów – mówił.

O wyjątkowości tych 20 lat przekonywał Czesław Fiedorowicz -  Prezes Stowarzyszenia Gmin Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. – Zamykamy dzisiaj 20 lat. Euroregion był pierwszym taką płaszczyzną współpracy na lubusko-brandenburskim pograniczu. Nadal istnieją duże dysproporcje po obu stronach granicy, które należy niwelować. Dziś jednak czas na podziękowania za wspólną pracę – mówił.

Od czasu utworzenia Euroregionu inwestowano w transgraniczną infrastrukturę taką jak mosty, ulice, boiska sportowe, szkoły, centra spotkań, a także w transgraniczną ochronę przeciwpożarową i skutki klęsk żywiołowych, turystykę, transgraniczne badania naukowe i wiele innych. Zainwestowano w sumie około  239 milionów euro ze środków UE. 20 lat Euroregionu to również 4000 małych projektów spotkaniowych na kwotę powyżej 16 milionów euro. Ponadto ze środków budżetu Państw Polski i Niemiec zrealizowano około 1.500 wymian młodzieżowych w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.



http://lubuskie.pl/news/13618/16/20-lat-wspolpracy-transgraniczne

Zdjęcia