Konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa 2014-2020
Do 30 sierpnia 2013 r. potrwają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa 2014-2020. Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach tego dokumentu.
Umowa Partnerstwa to dokument określający strategię wykorzystania Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Powstał on na bazie Założeń Umowy Partnerstwa przyjętych przez rząd 15 stycznia 2013 r. Umowa jest ściśle powiązana z wymaganiami stawianymi przez Komisję Europejską, strategią Europa 2020 oraz z celami rozwojowymi Polski na najbliższe lata. W dokumencie uwzględniono opinie partnerów społecznych i gospodarczych oraz przygotowane na potrzeby procesu programowania analizy. Dużą wagę przypisano też do efektów prac różnego rodzaju grup roboczych, spotkań bilateralnych oraz prowadzonej regularnie debaty strategicznej z udziałem partnerów społecznych i gospodarczych w ramach Krajowego Forum Terytorialnego oraz debat eksperckich.
Umowa Partnerstwa przedstawia m.in.:
- analizę potrzeb rozwojowych kraju, zróżnicowanie terytorialne i kluczowe bariery w kontekście strategii Europa 2020,
- cele i priorytety działań w ujęciu tematycznym i terytorialnym wraz z podstawowymi wskaźnikami,
- zakres finansowania działań z Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa, układ programów na lata 2014-2020,
- zarys systemu finansowania oraz wdrażania.
Harmonogram prac nad przygotowaniem dokumentów programowych na lata 2014-2020 zakłada opracowanie ostatecznej wersji Umowy Partnerstwa i przedłożenie projektu dokumentu Radzie Ministrów w listopadzie 2013 r. Po przyjęciu Umowy Partnerstwa przez Radę Ministrów, dokumenty zostaną przekazane do notyfikacji Komisji Europejskiej.
Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag na temat kierunków wsparcia z Funduszy Europejskich w latach 2014-2020, określonych w projekcie Umowy Partnerstwa. Do udziału w konsultacjach społecznych zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich.
Projekt umowy partnerstwa i załączniki do projektu Umowy Partnerstwa są możliwe do pobrania na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:
W konsultacje społeczne zaangażowana jest także Sieć Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich (PIFE) w województwie lubuskim . Osoby zainteresowane Umową Partnerstwa mogą zgłaszać się do poszczególnych Punktów w: Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Słubicach i Żaganiu (szczegółowe dane: http://www.fundusze.lubuskie.pl/Kontakt), uzyskać ogólne informacje na temat Umowy, zapoznać się z jej treścią.
Opinie, propozycje i uwagi dotyczące projektu Umowy Partnerstwa prosimy przesyłać do 30 sierpnia 2013 r. wyłącznie za pomocą formularza zgłaszania uwag on-line. Formularz zgłaszania swoich uwag dostępny jest pod adresem: https://konsultacje.mrr.gov.pl/