Polsko-niemieckie działania wspierające rozwój energetyki
24 maja br. w Dychowie Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr oraz Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki podpiszą porozumienie dotyczące współpracy nad rozwojem energetyki pogranicza polsko-niemieckiego. Stowarzyszenia te działają od wielu lat na terenie woj. lubuskiego, oba mają na celu rozwój gospodarczy regionu i współpracę polsko-niemiecką w zakresie transferu wiedzy, doświadczeń i kontaktów.
Górnictwo i energetyka
W tym roku pojawiła się okazja, by zacieśnić współpracę. Konwent Euroregionu przyjął „Plan działania i rozwoju Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr na lata 2014-2020”, który uwzględnia szeroki zakres zagadnień dotyczących górnictwa i energetyki, zwłaszcza w odniesieniu do złóż węgla brunatnego na polsko-niemieckim pograniczu. Ta tematyka od kilku lat jest stałym elementem działalności LTnRRE. Członkiem wspierającym stowarzyszenia jest spółka PGE Gubin - inwestor budowy kompleksu energetycznego Gubin-Brody, tematyka złóż węgla brunatnego po obu stronach Nysy Łużyckiej była dwukrotnie tematem konferencji polsko-niemieckich w Sulechowie, a Euroregion był gospodarzem jednego ze spotkań organizacyjnych przed konferencją.
Założenia współpracy
Celem współpracy będzie doradztwo i pomoc w sporządzaniu i opiniowaniu dokumentów dotyczących energetyki oraz ochrony środowiska pogranicza polsko-niemieckiego. Chodzi o to, że obecnie trwają prace nad wieloma dokumentami, strategicznymi z punktu widzenia przyszłości regionu, w tym także Strategii Energetyki Województwa Lubuskiego. Projekt przewiduje także wymianę doświadczeń i wiedzy z zakresu realizacji zadań dotyczących zrównoważonego rozwoju pogranicza polsko-niemieckiego, oraz dwustronne wsparcie eksperckie przy organizacji szkoleń, sympozjów i konferencji, obejmujących zagadnienia innowacyjności i gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki i ochrony środowiska.
Integracja systemów ciepłowniczych
Obecnie w końcowej fazie projektowania jest nowatorskie transgraniczne przedsięwzięcie energetyczne: integracja systemów ciepłowniczych Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Oba miasta będą wymieniać się energią cieplną, a rura spinająca oba systemy pobiegnie pod mostem granicznym Słubice-Frankfurt. To duże przedsięwzięcie transgraniczne, wymagające nie tylko inwestycji infrastrukturalnych ale także wymagające pogodzenia odmiennych sfer ekonomicznych i prawnych dotyczących rynku energetycznego w Polsce i w Niemczech (w Niemczech nie ma np. Urzędu Regulacji Energetyki, a produkcja i handel energią poddane są jedynie regułom wolnego rynku; ponadto ceny energii zdecydowanie różnią się w obu krajach, Polska ma dużo tańszą energię). Dlatego przedsięwzięcie to jest porównywalne z uruchomieniem wspólnej oczyszalni ścieków Gubin-Guben przed wieloma laty. Szczegóły projektu zostały zaprezentowane podczas kwietniowej wizyty przedstawicieli LTnRRE w zakładzie komunalnym (Stadtwerke) we Frankfurcie nad Odrą. Prezentację przedstawił prezes Stadtwerke Frankfurt Jörg Thiem. Jego udział jest także przewidzany na walnym zebraniu członków LTnRRE, podczas którego dojdzie do podpisania porozumienia między Euroregionem a LTnRRE.
Proponowany program Walnego Zebrania Członków
Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki
Dychów, 24 maja 2013
1. Otwarcie Zebrania.
2. Wybór przewodniczącego i sekretarza Zebrania.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej oraz Komisji Uchwał i Wniosków.
5. Stwierdzenie prawomocności Zebrania przez Komisję Mandatowo-Skrutacyjną.
6. Sprawozdanie Zarządu z działalności Towarzystwa w 2012 roku, w tym sprawozdanie finansowe.
7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2012 rok.
8. Dyskusja dotycząca przedstawionych sprawozdań.
9. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności Towarzystwa i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 rok,
b) zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności w 2012 roku,
c) udzielenia absolutorium Zarządowi,
d) pokrycia straty finansowej za 2012 r. przychodami z działalności statutowej z przyszłych okresów.
10. Prezentacja budżetu i programu działania LTnRRE w 2013 roku.
11. Podjęcie uchwał:
a) w sprawie zatwierdzenia budżetu na 2013 r.
b) w sprawie zatwierdzenia programu działania LTnRRE w 2013 roku.
12. Podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy Euroregionem Sprewa-Nysa-Bóbr a Lubuskim Towarzystwem na Rzecz Rozwoju Energetyki.
13. Wystąpienie Pana Tomasza Tycnera, dyrektora BGK Oddział w Zielonej Górze, pt. „Zaangażowanie BGK w realizację Programu Inwestycje Polskie”
14. Wystąpienia gości.
15. Dyskusja.
16. Sprawozdanie Komisji Uchwał i Wniosków.
17. Zakończenie Zebrania.
W materiale skorzystano z informacji zamieszczonych na http://lubuskaenergetyka.pl