PREZENTACJA KULTURY LUBUSKIEGO PODCZAS 100-LECIA OGRODU RÓŻ
Spotkanie w sprawie prezentacji Województwa Lubuskiego w Forst.
Prezentacja Kultury Lubuskiego podczas 100-lecia Ogrodu Róż
Dnia 7 lutego w biurze starosty Pana Haralda Altekrügera odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli strony niemieckiej i polskiej. Oprócz starosty ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczył Burmistrz Forst Pan J.Goldschmidt oraz Z-ca burmistrza Pan S. Zuber. Ze strony polskiej na spotkanie przybyli: Wicemarszałek województwa lubuskiego Pan M.Szykuła, Prezes Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Pan Cz. Fiedorowicz, oraz Dyrektor RCAK Pana T.Siemiński
Podczas spotkania Panowie dyskutowali o możliwości prezentacji Lubuskiego podczas 100 urodzin Ogrodu Różanego w Forst.
Jeszcze sto lat temu nic nie wskazywało na to, że w tym mieście, na zachodnim brzegu Nysy powstanie kiedyś jedno z najbardziej znaczących założeń parkowo-ogrodowych. Zaplanowana początkowo jako jednorazowa wystawa róż i sztuki ogrodniczej, zorganizowana w 1913 r. na wydzierżawionym od hrabiego Henryka von Brühla polu z okazji jubileuszu 25-lecia koronacji cesarza Wilhelma II wystawa rozwinęła się do tego stopnia, że stała się perełką sztuki ogrodniczej. Ogród otrzymał od ”Stowarzyszenia Niemieckich Przyjaciół Róż” swoją nazwę – „Wschodnioniemiecki Ogród Różany”
Obecni na spotkaniu jednogłośnie stwierdzili ,że opinii publicznej województwa Lubuskiego należy przedstawić propozycję święta 100-lecia Ogrodu Róż. Instytucja która może okazać się pomocna w rozreklamowaniu tego wydarzenia po polskiej stronie będzie Centrum Informacji Turystycznej w Ratuszu w Zielonej Górze
Forst leżący na styku kultur (brandenburskiej, saksońskiej i polskiej) w wymiarze historycznych Łużyc otwarty jest na szersze kontakty z Polską. Burmistrzowi tego miasta bardzo zależy na pokazaniu i uzmysłowieniu europejskiej publice wyjątkowości tego miejsca.
Forst od dawna utrzymuje ścisłe kontakty z Żarami, Żaganiem, Lubskiem, Brodami, Jasieniem i Gubinem. Jedną z dróg rozwoju powyższych kontaktów jest Stowarzyszenie Kultury Parkowej. W ten sposób nawiązujemy do wielkiego dziedzictwa kulturowego, którego kluczowymi postaciami są hrabia Brühl i książę Pückler. To jest karta w historii polsko-niemieckiej pokazująca wspólnotę obu narodów z czasów unii polsko-saskiej. Uczestnikom spotkania zależy na przeprowadzeniu debaty historycznej związanej z upamiętnieniem 250 rocznicy śmierci Hrabiego Brühla oraz z obchodami 100 rocznicy urodzin Parku Różanego.
W wystawie pod hasłem „100 lat różanych marzeń nad Nysą” Wschodnioniemiecki Ogród Rożany w Forst (Lausitz) wezmą udział hodowcy róż z nad Nysy Łużyckiej. Wystawa otwarta będzie od 14 czerwca do 29 września 2013.
Patronat nad świętem przejęła federalna minister rolnictwa i premier Brandenburgii. Planowany jest przyjazd ok. 200 tys. turystów. Celem jest pokazanie równoczesne atrakcji Brandenburgii, Saksonii i Polski. Forst jest gotów na zaprezentowanie atrakcji polskiej części pogranicza . Wyprodukowano już materiały promocyjne dotyczące tego święta w języku niemieckim wkrótce powstaną także w języku polskim.
Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” w tym roku obchodzić będzie 20 lecie swojego istnienia, obchodzenie uroczystości planowane jest w Forst. Zależy nam na tym aby prezentacja kultury Lubuskiego współgrała ze świętem euroregionalnym.
Propozycją Marszałka kolejne spotkanie odbędzie się wiosną w Forst.