Trzy programy na granicy polsko-niemieckiej – wspólnym sukcesem wszystkich instytucji naszego regionu.
Trzy programy na granicy polsko-niemieckiej – wspólnym sukcesem wszystkich instytucji naszego regionu.
Z przesłanej do biura Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” przez Sekretarza Stanu, Wiceministra Adama Zdziebło informacji wynika ,że Rząd Polski proponuje aby na granicy polsko-niemieckiej w przyszłym okresie wsparcia 2014-2020 kontynuować 3 programy. Euroregiony od początku rozmów nt. przyszłego okresu wsparcia opowiadały się za utrzymaniem statusu quo.
Dnia 6 lutego 2012 jako jedno z pierwszych podjęte zostało stanowisko Stowarzyszeń polskich Euroregionów:
„Pomerania”,
„Pro Europa Viadrina”
„Sprewa-Nysa-Bóbr”
„Nysa”
w odniesieniu do współpracy transgranicznej w przyszłym okresie wsparcia 2014-2020 na granicy polsko-niemieckiej, w którym to Euroregiony jednoznacznie i jednomyślnie opowiedziały się za kontynuacją 3 programów.
Argumenty przemawiające za utrzymaniem 3 programów na granicy polsko-niemieckiej przytoczone zostały również w stanowisku Federacji Euroregionów RP w odniesieniu do ekspertyzy pt. „Wyzwania i cele dla programów współpracy transgranicznej z udziałem Polski po 2013 roku” z 13.12.2012 dnia i przesłane zostały do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
19 grudnia 2012 roku w Warszawie, na spotkaniu Euroregionów, Pani Minister Elżbieta Bieńkowska zapytana przez dyrektor biura Euroregionu Panią Bożenę Buchowicz o liczbę programów na granicy zachodniej w przyszłym okresie wsparcia odpowiedziała : „Będę optować za 3 programami”.
Również w komentarzu do propozycji Komisji Europejskiej z dnia 21 stycznia 2013 , nasz Euroregion także opowiedział się za utrzymaniem 3 programów.
W dniu 5 lutego 2013 roku w siedzibie Kommunalgemeinschaft Pomerania e.V. w Löcknitz odbyło się spotkanie dyrektorów biur euroregionów położonych wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, podczas którego , dyrektorzy wypowiedzieli się jednoznacznie za utrzymaniem w przyszłym okresie programowania trzech programów na polsko-niemieckim pograniczu.
Zmianę stanowiska Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w kwestii utrzymania 3 programów na granicy polsko niemieckiej przyjmujemy jako bardzo pozytywny sygnał i traktujemy jako wspólny sukces wszystkich instytucji z naszego regionu.