euroregion.gif
24
kwi
2012

Dlaczego warto się uczyć języka sąsiada

autor: Malwina Szmigiel 

 

Po ostatnich Dniach Niemieckich w Zielonej Górze odbyło się kilka konferencji dotyczących potrzeby i konieczności nauki języka sąsiada. Poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których warto uczyć się języka sąsiada (w naszym przypadku języka niemieckiego):

 

1.       Będziesz w stanie porozumieć się z ludźmi w kilku krajach na świecie

 Każdy, kto mówi w języku niemieckim, może łatwo porozumieć się z ponad 100 milionami ludzi w ich własnym języku, ponieważ język niemiecki oprócz Niemiec jest językiem, którym ludzie mówią również w Austrii, dużej części Szwajcarii, Królestwie Liechtenstein, Luxemburgu, jak również w północnej części Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji. Język niemiecki należy do dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie i jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej.

2.       Będziesz znał język sąsiada

Bliskość zachodniego sąsiada sprawia, że znajomość języka niemieckiego jest bardzo pożądana w naszym regionie. Powinno się posiadać przynajmniej podstawową znajomość językową, tak by po prostu móc się porozumiewać. A osoby żyjące najbliżej niemieckiej granicy mają na co dzień okazję, by używać języka i udoskonalać jego znajomość.  Dla motywacji ważne jest, aby na przykład dzieci uczyły się najpierw jednego z języków sąsiadów, ludzi, z którymi się spotykają. W przeciwnym razie łatwo o wniosek, że w przedszkolu i w szkole uczymy się rzeczy niepotrzebnych. Trudno przyznać się znajomemu z Podlaskiego, Mazowieckiego czy Lubelskiego, że my z Lubuskiego nie znamy języka niemieckiego. Wspieranie nauki języka sąsiada to jeden z warunków wychowania młodego pokolenia wykształconych i tolerancyjnych Europejczyków.

3.       Będziesz miał dostęp do znanych i cenionych na świecie dzieł z dziedziny kultury

Niemiecki jest językiem literatury światowej.  Poeci tacy jak Goethe, Schiller, Heine, pisarze Hauptmann, Mann, bracia Grimm, kompozytorzy Bach, Beethoven, Mozart, Schumann oraz Orff, artyści jak Dürer, Klee, filozof Nietzsche oraz fizyk Einstein - oni wszyscy byli Niemcami, zaś ich dzieła poznajemy i doświadczamy najlepiej w oryginalnej, czyli niemieckiej wersji językowej.

4.       Będziesz miał swobodny dostęp do aktualnych wyników badań i informacji w książkach, mediach i internecie

Wiele aktualnych publikacji naukowych wydawanych jest w języku niemieckim. Warto mieć też  możliwość dostępu do najświeższych wiadomości z dziedziny gospodarki, nauki, ochrony praw człowieka czy kultury, które codziennie umieszczane są na niemieckich stronach internetowych. Znając język można poczytać niemieckojęzyczną gazetę, obejrzeć program w telewizji i dzięki temu poznać poglądy Niemców na różne sprawy. Powinniśmy być ludźmi ciekawymi opinii sąsiada, orientującymi się w relacjach polsko – niemieckich, które mają wpływ na politykę i gospodarkę naszego kraju.

5.       Będziesz miał większe szanse na znalezienie pracy za granicą i w Polsce

Obecnie zachodni rynek otwiera się na przybyszów z naszego kraju, a jak powszechnie wiadomo o wiele łatwiej jest znaleźć pracę, kiedy potrafimy porozumieć się z lokalnymi mieszkańcami. Już sama praca w barze może wymagać od nas  znajomości niemieckiego, bo trzeba przecież rozumieć proste zapytania ze strony naszego klienta. Poza tym warto wiedzieć, iż wiele polskich firm podejmuje współpracę z kontrahentami zza zachodniej granicy.  Niemcy, jako jeden z największych eksporterów świata, mają wielki wpływ na gospodarkę światową, w tym również i na polską. Takie firmy, jak: BMW, Volkswagen, Siemens, BASF, Bayer, Adidas, Puma lokują swoje fabryki, przedstawicielstwa w Polsce i poszukują wykwalifikowanych pracowników ze znajomością języka niemieckiego.

6.       Będziesz mógł rozmawiać z niemieckimi inwestorami

Cała Polska marzy o inwestorach zagranicznych, a najwięcej i najkorzystniej w Polsce inwestują Niemcy. Do Niemiec trafia najwięcej polskiego eksportu. To fundamenty naszego rozwoju gospodarczego. Znając język w mowie i piśmie załatwimy każdą sprawę biznesową bez zbędnej straty czasu i pieniędzy.

7.       Będziesz mógł swobodnie zwiedzać piękne, ciekawe miejsca i poznawać ludzi

Pod względem turystycznym Niemcy są bardzo atrakcyjnym krajem. Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się 33 miejsca i pomniki znajdujące się w Niemczech. W przygranicznym mieście Görlitz, które nie zostało zniszczone podczas wojny, zachowały się zabytki ze wszystkich epok historycznych. Ilość zabytków w Görlitz, Poczdamie i Dreźnie można porównać z ilością zabytków w połowie naszego kraju. Podróżując po Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych mamy również okazję poznać wielu ciekawych ludzi, ich historię i kulturę.

8.       Będziesz czuł się bezpiecznie w krajach niemieckojęzycznych

Osoby bez znajomości języka mogą czuć się w obcym kraju niepewnie. Znając język niemiecki łatwiej trafimy do celu (dworce, biura informacji turystycznej), uzyskamy więcej informacji o ciekawych miejscach, zrobimy zakupy, załatwimy niezbędne formalności w różnych instytucjach, szybciej uzyskamy kompetentną pomoc w nagłych przypadkach.

9.      Będziesz mógł współpracować z sąsiadem i przekonać się o łatwej dostępności pieniędzy na polsko – niemieckie przedsięwzięcia

W celu rozwinięcia polsko – niemieckiej współpracy, warto skorzystać z możliwości dofinansowania wielu inicjatyw. Od kilku lat euroregiony „Sprewa-Nysa-Bóbr” z siedzibą w Gubinie i „Pro Europa Viadrina” z siedzibą w Gorzowie Wlkp.  wspierają polsko – niemieckie projekty.

10.   Będziesz „Nowoczesnym Europejczykiem”

Prawdziwy współczesny Europejczyk musi znać co najmniej 3 języki: ojczysty, język sąsiada i język angielski. Oprócz tego minimum dobrze widziana jest znajomość dodatkowego języka obcego, np. rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego lub włoskiego.

11.  Przyczynisz się do zdjęcia odium przeszłości

Aby zrozumieć przeszłość, na którą składa się zarówno  wiele sukcesów Niemców, jak też wiele okrucieństwa z ich strony, należy poznawać ich historię. Aby poznać teraźniejszość, musimy uwierzyć w fakt, że niemiecki naród jest dziś zupełnie innym społeczeństwem niż kiedyś. Nie uda nam się to bez znajomości języka, która umożliwi rozmowy z osobami z Niemiec w różnym wieku i pozwoli na zbudowanie własnego obrazu Niemca – sąsiada. Chcąc budować nową, tolerancyjną, pokojową i przyjazną Europę, musimy poznać i zaufać.

12.   Pamiętaj o zasadzie wzajemności

Bardzo chcemy, aby obywatele innych państw znali język polski. Ucząc się języków obcych dajemy dobry przykład obcokrajowcom, którzy po wizycie w naszym kraju i spotkaniach z ludźmi mówiącymi ich językiem, czują się zobowiązani i zmotywowani do nauki naszego, polskiego języka.

 

Lista nie jest zamknięta. Chętnie zapoznamy się z Państwa przemyśleniami dotyczącymi powodów, dla których w szczególności osoby zamieszkujące tereny graniczące z Niemcami, powinny uczyć się języka niemieckiego. Prosimy pisać na adres: info@euroregion-snb.pl, tytułując wiadomość "POWODY - NIEMIECKI".