euroregion.gif
22
wrz
2011

Odzyskany blask 150-letniej willi

autor: Katarzyna Wysługocka 

Szanowni Państwo,

 

21.09.2011 r. miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem 150 lat pięknej kamienicy przy ulicy Piastowskiej, w której znajduje się siedziba Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr".

Uroczystości powiązane były również z 18. jubileuszem podpisania umowy o powstaniu Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr".

W przedsięwzięciu wzięło udział liczne polsko-niemieckie grono. Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele niemeickich mediów, które już następnego dnia opisały całą imprezę w swoich gazetach.

Poniżej zamieszczamy artykuł prasowy z Lausitzer Rundschau z dnia 22.09.2011 r.

 

 

 

 

 

Tłumaczenie artykułu:

 

 

Nowy blask 150-letniej willi

Polacy i Niemcy obchodzili ponowne otwarcie  gubińskiego biura Euroregionu.

Przedstawiciele z Polski i Niemiec obchodzili w środę ponowne otwarcie gubińskiego biura Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Willa została wyremontowana.

Gubin:

okazji do spotkania się w tym dniu było wiele. Obok zakończenia remontu, obchodzono również 18 lecie podpisania umowy założycielskiej Euroregionu . Obchodzono również 150 urodziny budynku.

Willa na ulicy Piastowskiej dawnej Grüne Wiese, została wybudowana około roku 1861 na zlecenie sukiennika Carla Gottfrieda Zuschke. W tamtym roku jego córka Maria Teresa poślubiła kupca Rudolfa Heftera. Historycy wychodzą z założenia,  że willa była prezentem ślubnym ofiarowanym parze młodej przez rodziców. W wejściu głównym do dzisiaj inicjały MTH przypominają o Marii Teresie Hefter. Dokumenty dotyczące budynku zostały niestety zniszczone podczas drugiej wojny światowej.

O tych detalach mówił podczas imprezy gubeninin Günter Quiel. O rozwoju budynku w czasach polskich informował Stefan Pilaczyński. Między innymi budynek po roku 1945 wykorzystywany był jako żłobek a także jako administracja oczyszczalni ścieków. Od roku 1994 swoją siedzibę w powyższym budynku ma Euroregion. W poprzednim roku rozpoczęli modernizację budynku, dzięki nim dom otrzymał dawny blask sprzed wojny. „ W sumie potrzebowaliśmy trochę więcej niż rok na wyremontowanie budynku, doszło do opóźnień z powodu dwóch powodzi jakie nawiedziły nas  w roku ubiegłym”, wyjaśniał Mieczysław Kijewski, który zajmował się koordynacją projektu. Łączny wkład własny remontu generalnego wyniósł około 700.000 e. Zespół i dyrektor Bożena Buchowicz posiadają bardzo atrakcyjne biuro. Do gości na uroczystości zaliczał się również Czesław Fiedorowicz, Prezes polskiej części Euroregionu . Fiedorowicz w roku 1993 wspólnie z ówczesnym nadburmistrzem Cottbus Waldemarem Kleinschmidtem, podpisał umowę o utworzeniu Euroregionu , mówił o rozwoju Euroregionu podczas ostatniego dwudziestolecia . Również granowianin Helmut Moelle należał do uczestników spotkania.

Moelle był jednym ze współzałożycieli i przez długie lata był przewodniczącym Euroregionu – niemieckiej strony.