XXI posiedzenie Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej
W dniach 22 – 23 września br. w Schwerin odbyło się już XXI posiedzenie Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Posiedzeniu przewodniczyli: Pełnomocnik ds. Zasadniczych Kwestii Stosunków Zewnętrznych UE oraz Relacji z Państwami Członkowskimi – Rolf Mafael i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP–Piotr Stachańczyk. Euroregion reprezentował Prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion ,,Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesław Fiedorowicz.
Podczas obrad podjęto szereg istotnych ustaleń i przeprowadzono owocne dyskusje na wiele istotnych dla pogranicza tematów.
- Polska i Niemcy uzgodniły, że począwszy od przyszłego roku dzień 5 czerwca będzie każdego roku obchodzony jako Dzień Polsko-Niemiecki. Inspiracją jest pozytywny bilans dokonań potraktatowych; Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991 r.
- Z racji 20-lecia Traktatu zostanie zorganizowanych wiele dwustronnych wydarzeń; euroregiony i miasta partnerskie powinny zaplanować własne eventy.
- W dniach 23-25 marca 2011 r. w 20-lecie powstania Euroregionu Nysa, ma być świętowana rocznica 20 lat współpracy transgranicznej Polski i Niemiec.
- W dniach 4-5.10.2010 r. ma zostać zaprezentowany w Berlinie polsko-niemiecki podręcznik do nauki historii. Tym samym zostaną pozytywnie zwieńczone wieloletnie prace polskich i niemieckich historyków nad tym podręcznikiem.
- Przy udziale 4 województw (Zachodniopomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie i Dolnośląskie) oraz 4 Landów (Meklemburgia Pomorze Przednie, Berlin, Brandenburgia i Saksonia) została opracowana mapa: „Rozwój ponadregionalnej infrastruktury transportowej w obszarze Partnerstwa Odry”. Mapa zostanie przekazana do konsultacji. Pan Czesław Fiedorowicz wyegzekwował, aby projekt tej mapy został przekazany do konsultacji z czterema euroregionami na granicy polsko-niemieckiej w celu sprawdzenia, czy uwzględnia ona ich priorytety.
- Komisja powołała do życia 4 Komitet; Komitet ds. Edukacji, w ramach Komisji ( istniejące to ds. Współpracy Przygranicznej, Międzyregionalnej, Gospodarki Przestrzennej). Pan Czesław Fiedorowicz zgłosił propozycję, aby ten Komitet objął swoim zakresem także sport. Z polskiej strony współprzewodniczącym został Wiceminister Edukacji Pan Mirosław Sielatycki. Komisja zasugerowała konieczność opracowania wspólnego programu kształtowania kierunków edukacji zawodowej w celu reagowania na rynek pracy obu państw.
- Omówiona została Umowa o zasadach współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej. Po raz kolejny p. Czesław Fiedorowicz zgłosił pilną potrzebę rozwiązania problemu komunikacji kolejowej na liniach Zielona Góra - Cottbus i Zielona Góra – Poczdam.
To jedyny przypadek, aby tak ważne ośrodki przygraniczne, a nawet stolice regionów granicznych nie miały regularnej linii kolejowej komunikacji pasażerskiej. Potrzebna jest wciąż ofensywa w tej sprawie.
- Z przedstawionej informacji o otwarciu przez Niemcy rynku pracy dla Polski i innych krajów członkowskich UE z dniem 1 maja 2011 r. wynika, że na niemieckim rynku pracy może się pojawić do 2020 r. od 990 tys. do 1,3 mln Polaków, z uwzględnieniem pracowników sezonowych (na koniec 2009 r. pracowało w Niemczech 400 tys. Polaków). Są obawy, że ze względu na zmianę przepisów, niemieccy pracodawcy będą zaniżali wynagrodzenia dla naszych pracowników (znika obowiązek kontroli tych wynagrodzeń dla obcokrajowców). W Polsce w 2007 r. 13,5% Polaków zadeklarowało chęć pracy za granicą a w 2010 r. już tylko 7,6 %. W 2008 r. za granicą przebywało 2,2 mln Polaków w związku z pracą zarobkową.
XXII Komisja ma obradować w maju 2011 w województwie lubuskim.