euroregion.gif
03
lis
2009

VI Polsko-Niemiecka Konferencja "Energetyka przygranicza Polski i Niemiec-doświadczenia i perspektywy"

autor: Anna Karykowska 

KOMUNIKAT
z VI polsko - niemieckiej  konferencji
„Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec
 – doświadczenia i perspektywy”

 

W dniu 16 października 2009 roku w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Sulechowie w województwie lubuskim już po raz szósty odbyła się polsko-niemiecka konferencja pn. .„Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – doświadczenia i perspektywy” (Konferencja). Organizatorami Konferencji było Lubuskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Energetyki oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie, niemiecką firmą energetyczną E.ON edis AG, Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. Oddział w Zielonej Górze, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i PKP Energetyka S.A. Zakład Zachodni. W Konferencji udział wzięło około 100 uczestników m.in. przedstawiciele administracji samorządowej przygranicznych województw, przedstawiciele uczelni, firm energetycznych i pracujących na rzecz energetyki.

Konferencja składała się z trzech sesji, których tematyka dotyczyła:

Sesja I: uwarunkowań prawnych rozwoju energetyki.

Sesja II: ograniczeń wpływających na rozwój energetyki, szczególnie energetyki rozproszonej
i kogeneracyjnej, a także energetycznego wykorzystania odpadów komunalnych.

Sesja III: energetyki węgla brunatnego w świetle planowanej budowy kompleksu energetycznego w rejonie Gubin – Brody.

Na podstawie wygłoszonych referatów oraz z przebiegu dyskusji, zespół w składzie prof. Marian Miłek (PWSZ w Sulechowie), prof. Waldemar Kamrat (Politechnika Gdańska), prof. Janusz Lewandowski (Politechnika Warszawska) zredagował wnioski przyjęte przez uczestników Konferencji:

 

WNIOSKI z Konferencji

1.      W perspektywie najbliższych 6 lat w UE zaczną obowiązywać nowe restrykcyjne wymagania emisyjne. Informacja o tym powinna znaleźć miejsce w formalnym krajowym akcie prawnym (Rozporządzenie Ministra Środowiska) tak, aby prowadzone i planowane dziś inwestycje były dostosowane do tych wymagań.

2.      W Polsce wprowadzony został system praw majątkowych (certyfikatów), którego zadaniem jest wspomaganie tych technologii, które dziś nie są konkurencyjne
na rynku. Po kilku latach jego stosowania celowe jest dokonanie przeglądu zalet i wad systemu, a szczególnie porównanie go ze stosowanymi mechanizmami w UE.

3.      Warunkiem poprawienia efektywności gospodarowania energią jest wdrożenie
na szeroką skalę w energetyce regionalnej technologii kogeneracyjnych i generacji rozproszonej.

4.      Rozwój energetyki rozproszonej i rozsianej powinien nastąpić w oparciu o paliwa
i źródła odnawialne.

5.      Warunkiem rozwoju energetyki jest stabilność regulacji prawnych dotyczących inwestowania, uzyskiwania pozwoleń na budowę, prawa drogi etc.

6.      Inwestycje związane z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią Gubin – Brody
są szansą dla zaspokojenia strategicznych potrzeb w zakresie produkcji energii elektrycznej i rozwoju społeczno – gospodarczego regionu. Należy zintensyfikować działania mające na celu uporządkowanie spraw formalnych i rozpoczęcie inwestycji. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwiązanie problemów społecznych. W tym zakresie popełniono w ostatnim okresie błędy, które doprowadziły do protestów społecznych i negatywnych wyników referendów.

7.      Warunkiem koniecznym rozwoju energetyki regionalnej, szczególnie w kontekście nowych inwestycji jest podnoszenie świadomości energetyczno – ekologicznej
i ekonomicznej społeczeństwa oraz kształcenie kadr dla energetyki (zasada 4xE:
E – Energia, E – Ekonomia, E – Ekologia, E – Edukacja).

 

 

 Przewodniczący Konferencji

Marian Babiuch