euroregion.gif
29
paź
2009

III Polsko-Niemiecko-Ukraiński Kongres Samorządów Lokalnych

autor: Anna Karykowska 

W dniach 26-28 października 2009 r. w Karpaczu odbył się III Polsko-Niemiecko-Ukraiński Kongres Samorządów Lokalnych, w którym uczestniczył Prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesław Fiedorowicz oraz Dyrektor Biura Bożena Buchowicz.

 

Wnioski końcowe:

1.   Kongres wspiera działania prowadzone na forum Parlamentu Europejskiego odnoszące się do polityki spójności po roku 2013, której istotnym elementem jest wzmocnienie współpracy terytorialnej i współpracy transgranicznej. 

2.    W Partnerstwie Wschodnim dostrzegamy szczególne znaczenie budowania stabilnych kontaktów między ludźmi oraz wzmacniania międzynarodowej współpracy samorządowej w oparciu o doświadczenia pogranicza polsko-niemieckiego.  

3.   Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, jako nowy instrument prawny, powinny angażować podmioty dysponujące doświadczeniem i podejmować zadania w dziedzinach istotnych dla rozwoju współpracy transgranicznej.        

4.   Kongres ponownie zwraca się z apelem do instytucji zarządzających programami EWT o możliwe uproszczenie procedur wdrażania programów, skutkujące szczególnie skróceniem czasu oczekiwania na refundację wydatkowanych środków.  

5.   Pozytywne doświadczenia tegorocznej Polsko-Niemieckiej Letniej Akademii Samorządu Terytorialnego w Jeleniej Górze potwierdzają potrzebę kontynuacji tego projektu, a jej praca powinna być powiązana z planowaniem kolejnego kongresu, przy zaangażowaniu biur Euroregionów.

6.   Kolejny Kongres zostanie zorganizowany w roku 2011 ze względu na przyszłoroczne wybory samorządowe.  

7.   Kongres docenia inspirujące znaczenie i wysoką jakość zawartych polsko-ukraińskich partnerstw samorządowych, dostrzega także potrzebę ich rozszerzenia i realizacji projektów trójstronnych polsko-niemiecko-ukraińskich.          

8.   Kongres zwraca się do rządów Polski i Ukrainy o powołanie do życia Polsko-Ukraińskiej Współpracy Młodzieży na wzór Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.        

9.   Kongres potwierdza konieczność kontynuacji prac nad programem monitoringu i badań wybranych problemów pogranicza, przy podmiotowej roli Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i wsparciu Euroregionów.    

10. Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy (CETC), Odra i jej dorzecze, układ komunikacyjny wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, muszą stanowić priorytet rozwojowy Polski, co powinno być uwzględnione w projekcie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2010 – 2020.

11. Kongres z zadowoleniem przyjął deklarację Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego włączenia do Regionalnych Programów Operacyjnych województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego wydatków na realizację projektów z zakresu turystyki wodnej Odry i jej dorzecza.       

12. Kongres podkreśla konieczność wzmocnienia roli euroregionów związanej z nowymi wyzwaniami po 2013 roku odnoszącymi się do zmian na pograniczu polsko-niemieckim.