euroregion.gif
18
maj
2009

Ogłoszono nabór projektów transgranicznych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013

autor: Mariusz Welman 
Od 15 maja 2009 roku w Programie Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 można składać wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dla Polski i Saksonii poszukiwane są innowacyjne pomysły na projekty transgraniczne, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego polsko-saksońskiego obszaru wsparcia.

Ze środków Programu dofinansowanie mogą uzyskać projekty transgraniczne, które tematycznie i terytorialnie spełniają warunki uzyskania wsparcia określone w dokumencie programowym oraz we Wspólnym Uszczegółowieniu Programu. Zgodnie z ideą współpracy transgranicznej i specyfiką Programu projekty muszą być realizowane wspólnie z  partnerem z drugiej strony granicy na co najmniej dwa z czterech sposobów (wspólne planowanie, wspólna realizacja, wspólny personel, wspólne finansowanie).

W ramach Programu wsparcie będą mogły uzyskać projekty dotyczące m.in. infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego, edukacji, turystyki, dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju współpracy partnerskiej.

Współpraca transgraniczna pomiędzy Polską a Saksonią posiada już wieloletnią tradycję, a różnorodne działania transgraniczne były już wspierane w latach 2000-2006 ze środków Programu Interreg III A. Obecny Program Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 stanowi kontynuację tej współpracy. Środki alokowane na Program z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszą ponad 105 mln euro. Maksymalna wysokość dofinansowania, jaką można uzyskać na realizację projektu wynosi 85 proc..

Formularz wniosku (w wersji papierowej i elektronicznej) wraz z listą załączników  i instrukcją dotyczącą zasad aplikowania o środki został zamieszczony na stronie Programu www.sn-pl.eu  .

Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście lub pocztą do Wspólnego Sekretariatu Technicznego (WST) w Dreźnie. Polscy wnioskodawcy mogą również składać wniosku do Regionalnego Punktu Kontaktowego w Jeleniej Górze (dla wnioskodawców z woj. dolnośląskiego) oraz Zielonej Górze (dla wnioskodawców z woj. lubuskiego) wraz z prośbą o przekazanie ich do WST.