Nadzwyczajne zebranie członków niemieckiego stowarzyszenia Euroregion Spree-Neisse-Bober e.V.
Celem spotkania było wypracowanie możliwości rozwiązania problemów finansowych zaistniałych po stronie niemieckiej Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.
Trudna sytuacja zmusiła zarząd niemieckiego Euroregionu Spree-Neisse-Bober e.V. do zaplanowania zwolnienia pracowników biura stowarzyszenia w Guben. Porozumienie pomiędzy brandenburskim Ministerstwem Gospodarki i polskim Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz akceptacja Ministerstwa Gospodarki Brandenburgii przesłanych w dniu 30.03.2009 umów o dofinansowanie z pomocy technicznej lubusko-brandenburskiego programu, jest jednym z ważnych elementów rozwiązania tej kwestii.
Zapewnienie finansowania działalności biura po zakończeniu tego trudnego okresu opóźnienia startowego oraz spłata powstałego wielotysięcznego zadłużenia w biurze gubeńskim, stały się głównym problemem strony niemieckiej.
Wskazywano na następujące rozwiązania:
- wsparcie z budżetu rządu Brandenburgii;
- pozyskanie środków z kredytu w banku ILB (bank ten zaangażował rząd
Brandenburgii do zarządzania środkami EWT po stronie niemieckiej);
- podwyższenie składek członkowskich w stowarzyszeniu niemieckim;
- przejęcie finansowania różnych wydatków biura przez różne podmioty.
Nadzieja na uzyskanie kredytu z ILB, pod warunkiem podpisania umów na środki z pomocy technicznej przez Ministerstwo Gospodarki Brandenburgii i polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skłoniła członków stowarzyszenia do odroczenia
dyskusji i decyzji o rozwiązaniu stowarzyszenia niemieckiego.
Członkowie w dyskusji przejawili troskę o dalsze kontynuowanie istnienia stowarzyszenia i działalność Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele polskiego Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa - Nysa - Bóbr", w osobach Prezesa Konwentu, pana Czesława Fiedorowicza oraz pracownika biura, pana Mariusza Welmana.