pnwm.gif
25
wrz
2007

„Nie ma przemocy – nie ma problemu!” - warsztaty dla partnerstw szkolnych

autor: Krzysztof Zdobylak 

Czy chcieliby Państwo wprowadzić nowy element do programu polsko-niemieckiej wymiany szkolnej? Chcą Państwo umożliwić młodzieży udział w zajęciach, które pomogą im zrozumieć szkodliwość przemocy oraz poznać metody obchodzenia się z zachowaniami agresywnymi? Młodzież weźmie udział w treningu, który zintegruje grupę, uświadomi zasady funkcjonowania mechanizmów grupowych istniejących w każdej klasie, pobudzi do myślenia na temat własnych wartości i potrzeb oraz weryfikowania ich z wartościami innych ludzi. Ponadto celem warsztatów będzie analiza zachowań agresywnych i sposobów radzenia sobie z nimi w klasie. Przedstawione zostaną różne techniki analizowania konfliktów oraz ich rozwiązywania i łagodzenia. Dzięki warsztatom dzieci i młodzież zdobędą wiedzę na temat sposobów integracji i budowania zaufania w grupie oraz lepszej komunikacji z innymi ludźmi.

Kiedy?
Warsztaty prowadzone będą w trakcie realizowanego przez Państwa projektu wymiany szkolnej, pod warunkiem, że odbędzie się on między wrześniem a grudniem 2007 r..

Gdzie?
Miejscem warsztatów będzie miejscowość, w której prowadzą Państwo wymianę. Gospodarze wymiany muszą zatroszczą się o salę na warsztaty. Koszty?

Za stronę organizacyjną warsztatów (np. wyżywienie dla uczestników) odpowiedzialne są szkoły prowadzące wymianę. Sam trening przygotują i przeprowadzą trenerzy PNWM. Koszty honorarium i podróży dla trenerów prowadzących finansowane są bezpośrednio przez PNWM. Gospodarz wymiany szkolnej zapewnia nocleg, wyżywienie oraz pośrednika językowego.

Jak się zgłosić?
Wypełniając formularz zgłoszeniowy, który znajduje się tutaj. Wypełnione formularze prosimy przysłać do PNWM najpóźniej do 30 września 2007 r.

Jaki jest cel warsztatów?
Zarówno w Polsce jak i w Niemczech mówi się ostatnio bardzo dużo na temat konieczności przeciwdziałania agresji w szkole. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży chce podzielić się swoimi doświadczeniami dydaktycznymi i metodycznymi zebranymi w ramach wieloletniej pracy z młodzieżą.
Głównym celem warsztatów jest uwrażliwienie uczniów na przemoc pojawiającą się w szkole. Warsztaty prowadzone w ramach wymian polsko-niemieckich pomogą młodym ludziom znaleźć odpowiedź na następujące pytania:
1. Czym jest grupa, na jakich zasadach może dobrze działać i odnieść sukces?
2. Jak odnaleźć swoje miejsce w grupie i sprawdzić się w różnych rolach?
3. Jakie istnieją emocje i jak się z nimi obchodzić?
4. Jak obchodzić się z negatywnymi emocjami i zachowaniami agresywnymi?
5. Jakie są przyczyny i skutki agresji?
6. Jak rozwiązywać konflikty bez przemocy?

Uczniowie będą uczestniczyli w grach, ćwiczeniach i zabawach, pozwalających wzmocnić poczucie pewności siebie, nauczyć przejmować odpowiedzialność za swoje słowa, lepiej się poznać oraz budować wzajemne zaufanie i szacunek, a tym samym pomogą przeciwdziałać przemocy.

Poza tym podjęta zostanie problematyka analizowania zachowań agresywnych i obchodzenia się z konfliktami w grupie. W ramach projektu zaproponowana zostanie koncepcja mediacji jako metoda rozwiązywania konfliktów.

Warsztaty trwają 2 dni. W uzasadnionych przypadkach będą przeprowadzane warsztaty jednodniowe, np. jeśli wymiana szkolna trwa bardzo krótko, czy jeśli w ramach wymiany ma być zrealizowany jakiś inny ważny projekt itp.

Szczegółowych informacji udzieli Państwu koordynator Projektu:
Natalia Krasowska
e-mail: dpjw@krasowska.eu

Opcje


  Strona gotowa do druku

  Wyślij ten artykuł do znajomych