euroregion.gif
16
maj
2006

Aktualność na interreg

autor: Beata Kurek 

Szczecin, 20 marca 2006 r.

 

 

Szanowna Pani

Grażyna Gęsicka

Minister Rozwoju Regionalnego

 

 

 

dotyczy: programy współpracy przygranicznej w okresie programowania 2004-2006 i 2007-2013

 

 

Szanowna Pani Minister

 

            Mając na uwadze znaczenie współpracy na granicach Polski oraz istotę środków na projekty o znaczeniu transgranicznym , z jakich nasz kraj korzysta i może skorzystać w przyszłości, zwracamy się do Pani Minister z apelem o uwzględnienie doświadczeń euroregionów, jako jednostek, które od lat z sukcesem uczestniczą w procesie wdrażania programów współpracy przygranicznej. Mówimy jednym  głosem, reprezentując cztery euroregiony na granicy polsko-niemieckiej. Nasze doświadczenia są reprezentatywne dla wszystkich euroregionów, które wdrażają wspomnianą inicjatywę i stanowią istotny potencjał naszego kraju.

 

            Euroregiony, czując spoczywający na Polsce ciężar odpowiedzialności za proces tworzenia ram formalno-prawnych do Mikroprojektów w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A w okresie programowania 2004-2006, wielokrotnie składały na ręce odpowiedzialnych urzędników wypracowane propozycje rozwiązań problematycznych kwestii. Niestety, z przykrością stwierdzamy, że nie zostały one prawie w ogóle uwzględnione podczas prac nad konstruowaniem dokumentów. Dotkliwe skutki tego stanu rzeczy odczuwają bezpośrednio Euroregiony i wnioskodawcy Mikroprojektów, ponieważ dotychczas w skali całego kraju nie rozliczono ani jednego euro.

 

Podczas spotkania z przedstawicielami rządu 24 maja 2005 r. euroregiony zostały ustnie zobowiązane do przeprowadzenia natychmiastowego naboru Mikroprojektów. Jednocześnie otrzymały zapewnienia, że umowy na realizację Mikroprojektów między euroregionami a wojewodami zostaną podpisane w najbliższych tygodniach. Dotychczas jedynie Euroregion Pomerania podpisał rzeczoną umowę i w oparciu o nią realizuje program. Pozostałe euroregiony, kierując się zapewnieniami ustnymi, przeprowadziły nabór wniosków i zatwierdziły projekty do realizacji. Liczne grono beneficjentów zrealizowało zatwierdzone Mikroprojekty i od długiego czasu domaga się rozliczenia i refinansowania poniesionych kosztów. Niestety, nie jest to możliwe ze względu na brak podstaw formalno-prawnych. Sytuacja, w jakiej znalazły się euroregiony i beneficjenci Mikroprojektów sprawia, że wiele jednostek na pograniczu polsko-niemieckim przeżywa obecnie głęboki kryzys finansowy, co w konsekwencji budzi zniechęcenie do funduszu i może przyczynić się do niskiej absorpcji środków.

 

W związku z faktem, iż Polska nie otrzymała zaliczki w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A realizowanej na granicy zachodniej, w wyniku czego bardzo wydłużył się czas oczekiwania na refinansowanie kosztów poniesionych przez beneficjentów, zwracamy się z prośbą o wypracowanie skutecznych mechanizmów prefinansowania Mikroprojektów z budżetu państwa tak, aby zwiększyć dostępność funduszu dla szerszego grona odbiorców, w tym szczególnie dla jednostek trzeciego sektora.

 

Jednocześnie apelujemy do Pani Minister o niezwłoczne przygotowanie aneksów do istniejących już umów w celu skorygowania i uproszczenia skomplikowanych procedur rozliczania, sprawozdawczości i kontroli Mikroprojektów. Powinny one przystawać do rzeczywistości, charakteru i rozmiarów wdrażanego funduszu oraz zwiększały dostępność programu dla jednostek należących do trzeciego sektora. Tym razem, niezbędne jest włączenie euroregionów w prace i tym samym wykorzystanie naszej wiedzy, doświadczenia i podmiotowości wobec podmiotów władzy.

 

            Zdajemy sobie sprawę z kolejnego ogromnego wyzwania, jakim jest tworzenie nowych planów operacyjnych dla Celu 3 na lata 2007-2013. Mając na uwadze bogate doświadczenia euroregionów  zdobywane podczas wdrażania Programu Współpracy Przygranicznej Phare CBC 1994-2003 oraz Mikroprojektów w okresie programowania 2004-2006, apelujemy do Pani Minister o włączenie przedstawicieli euroregionów w proces konsultacji funduszu tak, aby optymalnie wykorzystać nasza europejską szansę. Kierując się zasadą subsydiarności, pragniemy aby głos euroregionów, jako instytucji zaangażowanych we wdrażanie Mikroprojektów został uwzględniony.

 

 

 

 

 

                                                                                  Z wyrazami szacunku

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Krzystek

Tadeusz Jędrzejczak

Czesław Fiedorowicz

Michał Turkiewicz

Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania

 

Przewodniczący Zarządu

Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina

Prezes Konwentu Euroregionu 'Sprewa-Nysa-Bóbr'

Prezydent Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa