pnwm.gif
29
sie
2024

Nowe informaqcje dla wnioskodawców Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży na 2025 r.

autor: Mieczysław Kijewski 

Szanowni Państwo,

 

rok 2024 pokazał, jak dużym zainteresowaniem cieszy się wymiana polsko-niemiecka oraz trójstronna. Niestety, pomimo zwiększenia składki polskiego rządu i podwyżek z lat poprzednich rządu niemieckiego, ponad 200 projektów z całej Polski i Niemiec nie otrzymało dofinansowania.

 

Także w 2025 roku PNWM nie będzie w stanie dofinansować wszystkich wniosków. Chcąc jednak dofinansować jak najwięcej projektów wymiany młodzieży w roku 2025, Zarząd PNWM podjął trudną decyzję o obniżeniu stawek dofinansowania oraz zaostrzył kryteria przyznawania dotacji. 

 

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zmianami:

 

Stawki dofinansowania w 2025 r. 

W związku z niewystarczającymi środkami finansowymi Zarząd PNWM podjął decyzję o obniżeniu stawek przyznawanych w 2025 r. o 5-10 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego.

 

Szczególne kryteria dofinansowania projektów w 2025 r. 

 

  • Termin składania wniosku: Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Jednostki Centralnej PNWM co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem projektu wyłącznie poprzez portal OASE. Jeżeli wniosek wpłynie w terminie późniejszym (nawet o 1 dzień), zostanie odrzucony z przyczyn formalnych.  

 

  • Składanie wniosku przez portal OASE  

−        Wspólny wniosek - partnerzy mają możliwość złożenia przez OASE wniosku wspólnie (tzn. w tym samym wniosku wypełnione będą dane kontaktowe obu partnerów, jak również plany finansowe gościa i gospodarza). Wówczas numer wpływu OASE oraz wygenerowany automatycznie dokument „Podsumowanie danych zawartych we wniosku” jest taki sam dla obu partnerów.  

−        Oddzielny wniosek - istnieje możliwość, że każdy z partnerów wypełnienia w OASE swój wniosek o dofinansowanie. Wówczas każdy z nich wypełnia tylko swój plan finansowy, podając wyłącznie dane kontaktowe niemieckiego partnera (bez jego finansów). W tej sytuacji, gdy partnerzy wypełnią swoje wnioski oddzielenie i w różnym czasie, każdy z nich otrzyma inny numer wpływu OASE oraz dwa różne wygenerowane automatycznie dokumenty „Podsumowanie danych zawartych we wniosku”. W tym przypadku należy zadbać, aby każdy z wnioskodawców złożył podpis pod swoim wnioskiem, który zawiera wnioskowaną przez niego dotację oraz konto bankowe.  

 

Rekomendujemy składanie wniosku wspólnie z partnerem, wypełniając oba plany finansowe (gospodarza i gościa) i składając podpisy pod jednym wnioskiem. Jeżeli partnerzy złożą wnioski oddzielnie, w dwóch różnych terminach, może dojść do sytuacji, w której jedna ze stron otrzyma dofinansowanie do projektu, ponieważ został zachowany termin wpływu wniosku, natomiast druga nie otrzyma dofinansowania ze względu na niedotrzymanie prawidłowego terminu wpływu wniosku lub wyczerpanie środków.  

 

  • Potwierdzenie gospodarza i gościa we wniosku  

Do wniosku muszą zostać dostarczone potwierdzenia obu partnerów (str. 2 we wniosku). Podpisy mogą składać wyłącznie osoby, które z ramienia organizacji/szkoły/fundacji są do tego prawnie upoważnione. Prawidłowo wypełnioną stronę z podpisami należy złożyć w ciągu 4 tygodni od daty wpływu wniosku. 

−      Jeżeli partnerzy złożą wniosek wspólnie (strona finansowa gospodarza i gościa jest wypełniona w jednym dokumencie posiadającym jeden wspólny numer wpływu OASE), wówczas obaj partnerzy podpisują się pod wspólnym wnioskiem.   

−      Jeżeli wnioski zostaną złożone oddzielnie (strona finansowa gościa i gospodarza jest wypełniona w dwóch osobnych dokumentach posiadających dwa różne numery wpływu OASE), wówczas każda ze stron powinna podpisać się pod swoim wnioskiem. Jeżeli jeden z podmiotów podpisze się tylko pod wnioskiem partnera, a nie swoim, to dotacja nie zostanie mu przyznana, ponieważ jego podpis nie potwierdza zgodności danych i informacji finansowych zawartych w swoim wniosku. 

 

  • Liczba uczestników z obu krajów musi być zrównoważona i nie może we wniosku ani w rozliczeniu projektu przekraczać proporcji 2:3. Większa dysproporcja może skutkować odrzuceniem wniosku lub rozliczenia z przyczyn formalnych.  

 

  • Maksymalna kwota dotacji (wyliczona wg stawek dofinansowania przyznawanych w 2025 r.) na projekt wynosi 90 000 PLN na programy realizowane w Polsce oraz 25 000 EUR na programy realizowane w Niemczech. Uregulowanie dotyczy spotkań młodzieży, programów o szczególnym znaczeniu oraz programów specjalistycznych, czyli programów dla animatorów i animatorek wymiany.   

 

  • Jeżeli partnerzy realizują wiele spotkań w jednym roku kalendarzowym, to należy zadbać o równowagę pomiędzy liczbą projektów realizowanych w Polsce i projektów realizowanych w Niemczech oraz czasem ich trwania. Jeżeli równowaga nie zostanie zachowana, PNWM może odmówić dofinansowania kolejnych projektów w tym samym roku.  

 

  • Spotkanie przygotowawcze lub podsumowujące dla zespołu projektowego. Partnerzy w ramach jednego projektu mogą ubiegać się o dofinansowanie tylko na jedno spotkanie kadry z obu lub trzech krajów. PNWM może dofinansować maksymalnie 2 dni programu. W celu przygotowania i podsumowania projektu rekomendujemy także spotkania online.  

 

  • Nie będzie przyznawane dofinansowanie do jednonarodowych spotkań przygotowawczych i podsumowujących dla młodzieży we własnym kraju. PNWM rekomenduje ich realizację ze środków własnych lub online.  

 

W załączeniu znajdą Państwo tabelę stawek ryczałtowych na 2025 r.

Dokumenty