pnwm.gif
26
cze
2023

Podsumowanie projektu "Dajemy Szacha".

autor: Mieczysław Kijewski 

W dniach 19-21.06 2023 r. w ośrodku „Nad Borkiem” w Kosarzynie odbyło się podsumowanie projektu „Dajemy szacha/Wir geben Schach”. W spotkaniu wzięli udział  nauczyciele z 3 szkół z naszego Euroregionu: Szkoły Podstawowej w Chlebowie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Gubinie i Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie.

Z Euroregionu Pomerania wzięli udział nauczyciele z 2 szkół: Szkoły Podstawowej w Mierzynie i Szkoły Podstawowej w Goleniowie, a ze strony niemieckiej nauczyciele z 4 szkół : z Drezna, Gersdorf, Chemnitz i Freiberg. Podczas spotkania podsumowano wszystkie działania, które były podejmowane podczas trwania projektu. Nauczyciele przedstawili swoje sprawozdania z udziału w projekcie oraz z prowadzenia zajęć szachowych w swoich szkołach. Podczas podsumowania odbyło się również spotkanie z  panem Boris Bruhn, trenerem w ChessPlus, referentem ds. szkoleń z Hamburger Schachverband, który przedstawił zagadnienia związane z nauczaniem szachów oraz zaprezentował różnorodne gry szachowe, które można zastosować w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podczas wszystkich dni programu nauczyciele mieli możliwość obserwacji gier i zabaw, które prowadzili doświadczeni  trenerzy, a które mogą mieć zastosowanie podczas polsko-niemieckich spotkań młodzieży.

Nauczyciele rozegrali również symultaniczną grę szachową z międzynarodowym mistrzem szachowym Mikalai Aliaudzin. Niestety we wszystkich partiach wygrana przypadła mistrzowi.

Równolegle z podsumowaniem projektu i spotkaniem nauczycieli odbywało się spotkanie polskich i niemieckich uczniów ze szkół biorących udział w projekcie. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych, animacjach językowych, a także rozegrali równocześnie gry symultaniczne z mistrzem szachowym Mikalai Aliaudzin. Z sędzią szachowym Arkadiuszem Korbal rozgrywali różne gry szachowe oraz pełen turniej szachowy.

Obydwa spotkania były dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Projekt „Wir geben Schach! Dajemy szacha!“ jest ofertą stowarzyszenia szachowego ChessClub4Kids e.V., biura koordynacji Lernen durch Engagement, Klubu Szachowego Gryf Szczecin, Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz European Chess Union we współpracy z niemiecką fundacja ds. Szachów w szkole.