Uroczyste rozdanie Dyplomów Europejskich 2021 w Poczdamie
07.10.2021 r. Poczdam - za swoje zaangażowanie dla idei europejskich i pracę na rzecz zbliżenia mieszkańców z obu stron granicy wybrani mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza, reprezentujący ciekawe inicjatywy wzgl. projekty uhonorowani zostali Dyplomami Europejskimi, które podczas Gali w budynku uniwersyteckim na ich ręce osobiście przekazała Minister Finansów i Spraw Europejskich, pani Katrin Lange.
Prezes Konwentu, pana Czesław Fiedorowicz zaproponował kandydaturę 18-letniego Piotra Marczeni. W 2015 roku, 12-letni wówczas chłopiec postanowił zająć się posprzątaniem zapomnianego przedwojennego cmentarza ewangelickiego w Podłej Górze, dawnego Steinbach - rodzinnej miejscowości jego mamy. Z szacunku do historii, do obywateli niemieckich postanowił uporządkować porośnięty chaszczami, zaśmiecony cmentarz. Do dziś, oprócz mozolnego karczowania terenu, chłopiec zajmuje się składaniem w całość poszczególnych nagrobków i tablic. Stuletnie i starsze płyty są kompletowane, doczyszczane i doprowadzane do takiego stanu, aby były czytelne. Piotr jest pionierem w zakresie uzupełniania braków w szkle. Znane są metody kompletowania i sklejania szklanych tablic, jednak to nastolatek, w autorski sposób pracuje wraz z rodzicami na miejscowym cmentarzu w zasadzie w każdy weekend.
Piotr od kilku lat także samodzielnie bada również historię tego niezwykłego, zabytkowego miejsca. Odkrył kilka ciekawych faktów związanych z początkami nekropolii. „Przywracanie pamięci o zmarłych to nie tylko opieka nad zapomnianymi grobami, ale także setki godzin spędzonych w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie, czy archiwum państwowym“ – twierdzi wolontariusz. Nastolatek korzysta również ze zbiorów Bundesarchiv w Berlinie oraz Heimatkreis Züllichau-Schwiebus. Efektem jego mrówczej pracy jest zatem również zbiór informacji poświęconych byłym mieszkańcom Podłej Góry. Jak podkreśla lista nazwisk jest bardzo przydatna w pracy, bowiem znając imię i nazwisko łatwiej kompletować zniszczone płyty. Piotr Marczenia szuka także rodzin zmarłych. W ten sposób nastolatek wie, jak odtwarzać płyty nagrobne.
Ukończenie pracy nad każdym nagrobkiem sprawia chłopcu ogromną radość.
Piotr Marczenia chciałby odrestaurować również inne zapomniane cmentarze. Najpierw jednak musi zakończyć prace na nekropolii w Podłej Górze.
Osobliwe i oryginalne zainteresowanie tego młodego człowieka, ogromna determinacja działania na rzecz współnej polsko-niemieckiej historii zasługują na wyróżnienie i dostrzeżenie również poza granicami Polski. Temat, którym zajmuje się nastolatek jest zagadnieniem niezwykle trudnym, ale jednocześnie ważnym zarówno dla Niemców jak i Polaków. Swą postawą chłopiec pokazuje, że myśli i działa po europejsku. Nie reprezentuje hobby typowych dla przedstawicieli jego pokolenia. Daje świadectwo wielkiej wrażliwości poprzez społeczną pracę ratującą pamięć o dawnych mieszkańcach Podłej Góry.
Odznaczenie Piotra na tym etapie z pewnością będzie stanowiło istotny impuls do kontynuacji działań i nadania im potrzebnego, transgranicznego rozgłosu.
W uroczystym wydarzeniu laureatowi towarzyszyli - w imieniu polskiej i niemieckiej strony Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr - Izabela Pantkowska (zastępca dyrektora biura) i Mariusz Welman.