Wspomnienie Grzegorza Jankowskiego
Zmarł były, długoletni burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Grzegorz Jankowski. Samorządowiec był też w latach 1993-2007 członkiem Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr" a także dyrektorem departamentu gospodarki w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze. Miał 75 lat.
Przeczytajmy jak Grzegorza Jankowskiego wspomina Gazeta Lubuska:
Grzegorz Jankowski przez 20 lat rządził miastem i gminą Nowogród Bobrzański (1990 - 2010). Dał się poznać jako dobry gospodarz i samorządowiec.
Grzegorz Jankowski - burmistrz kilku kadencji
Choć rządził kilka kadencji, to jak podkreślał, dopiero po latach można było fizycznie zauważyć efekty jego pracy. Wszystkie budynki użyteczności publicznej zostały wyremontowane: placówki oświatowe w mieście i na wsiach, dom kultury.
Zasada długoletnich rządów burmistrza polega na tym, że zaczął od podniesienia poziomu cywilizacyjnego gminy, budowy wodociągów, gazu, kanalizacji.
- Czasem nawet się dziwiłem wyborcom, że głosują na mnie, bo cała moja robota w minionych latach, była niewidoczna, zakopana w ziemi - mówił nam przed laty Grzegorz Jankowski. - Dopiero po latach gołym okiem widać efekty. Mówiłem o budynkach, ale idzie także o drogi. Między innymi W Nowogrodzie Dolnym położyliśmy 6 km nowych dróg i chodników...
Mieszkańcy podkreślają, że burmistrzowi zawsze zależało też na oświacie i zajęciach pozalekcyjnych. Za jego kadencji 80 procent uczniów z gminy korzystało z różnego rodzaju dodatkowych, bezpłatnych zajęć.
Grzegorz Jankowski umiejętnie pozyskiwał dla gminy unijne fundusze.
- Jeszcze nim weszliśmy do Unii Europejskiej, to ciągnął, ile się dało. I dzięki temu powstało np. nowoczesne składowisko śmieci - przypominają mieszkańcy.
Pozytywny wizerunek gminy
Kiedy w 2007 roku Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała działania burmistrza, w wynikach pokontrolnych napisała m.in. że "pozytywnie ocenia aktywność oraz skuteczność Gminy w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, a także przygotowanie organizacyjne i kadrowe Urzędu do ubiegania się o fundusze unijne. Prorozwojowa polityka władz Gminy oraz umiejętne wykorzystanie możliwości finansowania zadań Gminy środkami unijnymi wpłynęło na polepszenie jakości życia mieszkańców, oraz stworzenie pozytywnego wizerunku Gminy".