15
sty
2007

Młodzież w działaniu 2007-2013

autor: Beata Kurek 

11-13 stycznia w Jadwisinie odbyło się spotkanie Ośrodków Regionalnych Programu Młodzież. Podczas spotkania zaprezentowany został nowy program wraz z ogromnymi zmianami jakie w nim zaszły.

 

 

W chwili obecnej trwają pracę nad tłumaczeniem dokumentów do programu, niemniej jednak na termin 1 lutego możliwe jest składanie wniosków na dostępnych w języku angielskim formularzach, które należy wypełniać po polsku. Wnioski o fundusze w ramach Akcji 3 (Młodzież w Świecie) należy wypełniać w języku angielskim, chyba że w czasie projektu językiem roboczym jest język polski.

 

 

 

 

Najważniejsze informacje o nowym Programie „Młodzież w Działaniu” 2007 - 2013

 

Program „Młodzież w Działaniu” to program Unii Europejskiej skierowany do młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat oraz do pracowników młodzieżowych, wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli edukacji nieformalnej. Umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Promuje ideę zjednoczonej Europy.



Program „Młodzież w Działaniu” rozpocznie się w 2007 i potrwa do 2013 roku. Będzie bazował na  doświadczeniach Programów: MŁODZIEŻ (YOUTH), Młodzież Dla Europy (Youth for Europe) i Wolontariat Europejski (European Voluntary Service), a także na konsultacjach z beneficjentami i dokumentach wspólnotowych dotyczących kierunków rozwoju polityki młodzieżowej.

 

 

Główne cele Programu „Młodzież w Działaniu”:

- promowanie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży,
- rozwój solidarności i tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia wśród młodych ludzi z różnych   krajów,
- podnoszenie jakości systemów wspierających działania młodzieży,
- wspieranie współpracy europejskiej w dziedzinie młodzieży.

 

Działania wspierane przez Program „Młodzież w Działaniu”:


Akcja 1. – Młodzież dla Europy

Akcja 1.1. – Wymiana Młodzieży
Wspiera spotkania młodzieży (w wieku 13 – 25 lat) z krajów europejskich w celu wzajemnego poznania, przedyskutowania interesujących tematów, zrealizowania wspólnych przedsięwzięć.

Akcja 1.2. – Wsparcie dla Inicjatyw Młodzieży
Stwarza możliwość zrealizowania działań służących społeczności lokalnej. Akcja przeznaczona jest dla młodych ludzi w wieku 18 – 30 lat. Możliwe będzie również realizowanie działań przez młodzież w wieku 15 - 17 lat pod warunkiem zaangażowania w projekt pełnoletniego doradcy.

Akcja 1.3. – Projekty w dziedzinie demokracji uczestniczącej
Akcja wspiera działania promujące uczestnictwo młodzieży w życiu demokratycznym na poziomie lokalnym, krajowym lub międzynarodowym. Jest skierowana do osób w wieku od 13 do 30 lat.

 

Akcja 2. – Wolontariat europejski

Umożliwia wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pracy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych, itp.) oraz goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w polskich organizacjach i instytucjach non-profit. Projekty Wolontariatu Europejskiego mogą być realizowane indywidualnie lub grupowo przez młodych ludzi w wieku 18 – 30 lat. W wyjątkowych sytuacjach w projektach Wolontariatu będzie mogła uczestniczyć młodzież  od 16 roku życia.

 

Akcja 3. – Młodzież w Świecie

Umożliwia współpracę pomiędzy młodzieżą z Krajów Programu i Krajów Partnerskich. Wspiera m.in. organizację wymian z młodymi ludźmi z państw sąsiadujących z rozszerzoną Europą, a także z innych krajów świata.

 

Akcja 4. – Systemy wsparcia młodzieży

Akcja pomaga wszystkim, którzy są zaangażowani w działalność młodzieżową, w przygotowywanie i realizację projektów w ramach Programu „Młodzież w Działaniu”. Wspiera działania organizacji zaangażowanych w promowanie aktywnego obywatelstwa na poziomie międzynarodowym. Oferuje szkolenia, seminaria i staże dla pracowników młodzieżowych. W  Akcji 4. może uczestniczyć zarówno młodzież jak i osoby pracujące z młodymi ludźmi bez względu na wiek.

 

Akcja 5. – Wsparcie europejskiej współpracy w dziedzinie młodzieży

Wspiera dialog młodzieży z osobami odpowiedzialnymi za kreowanie polityki młodzieżowej w Europie. Umożliwia m.in. organizację seminariów dotyczących współpracy w tej dziedzinie.