euroregion.gif
20
paź
2020

Uwaga! Nowe obostrzenia przy wjeździe do Niemiec

autor: Mariusz Welman 

Od 17 października określone regiony Polski (województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie) uznano w Niemczech za obszary podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Wedle doniesień polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, od 24.10.2020 r. cały obszar Polski będzie w Niemczech uznawany za obszar podwyższonego ryzyka.

Ciągle aktualizowana lista obszarów zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 publikowana jest na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha. Aktualnie pod linkiem: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html.

W przypadku podróży do Niemiec z tzw. „obszaru ryzyka” podróżnych obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, uregulowana aktualizowanymi rozporządzeniami w poszczególnych landach.

W przypadku Brandenburgii obowiązuje regulacja, w myśl której osoby  wjeżdżające z zagranicy na teren Brandenburgii drogą lądową, morską lub powietrzną, a w dowolnym momencie, w okresie 14 dni poprzedzających przyjazd do Brandenburgii, przebywały na obszarze  zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19, są zobowiązane bezpośrednio po przyjeździe udać się do miejsca zamieszkania lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i poddać się 14-dniowej kwarantannie, licząc ją od dnia przyjazdu. Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły m.in. dla osób pracujących, uczących się, wjeżdżających w celach tranzytowych itp. Aktualne informacje na ten temat znajdują się pod następującym linkiem:

https://bravors.brandenburg.de/verordnungen/sars_cov_2_quarv

Przypominamy, że Berlin traktować należy jako obszar odrębny, który posiada własne regulacje. Są one do odnalezienia m.in. pod następującym linkiem (tekst w języku polskim):

https://www.berlin.de/corona/massnahmen/verordnung/artikel.909952.pl.php

Prosimy o weryfikację informacji ws obostrzeń przed każdorazowym wyjazdem do Niemiec. Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne problemy w przypadku kontroli.