euroregion.gif
01
wrz
2020

Zmarł nasz przyjaciel i wielki człowiek

autor: Marta Krupińska 

Kochany i wielce szanowany Wendelinie,

my, Twoi przyjaciele z Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”, z zachodniej granicy Polski, żegnamy Ciebie ze łzami w oczach i z bólem w sercu.

W 1999 roku z Twojej inicjatywy nasze euroregiony zawarły porozumienie, by wzajemnie korzystać z mądrości i doświadczeń dla budowania siły i znaczenia pogranicza. Twój autorytet, dorobek życiowy i wyjątkowa osobowość były dla nas drogowskazem skuteczności międzynarodowej i przyjaznego sąsiedztwa. Po 1990 roku zapisałeś ważne karty w rozdziale księgi jaką jest  polska  historia transgraniczności.

Granice Polski to nie tylko przejścia graniczne, mosty przez rzeki graniczne, symboliczne wydarzenia. Fundamentem są ludzie i jedno z takich spoiw granicznych łączących społeczności z obu stron granicy nosi miano Wendelin Haber. Twoje godne i aktywne życie publiczne, pełne odwagi i zatracenia jest na zawsze wzorem porozumienia polsko-słowackiego.

Bez Ciebie nie byłoby Forum Polskich Regionów Granicznych, Ty zawsze byłeś pragmatycznym zwolennikiem współpracy wszystkich euroregionów na granicach Polski. Stąd i Federacja Euroregionów RP wypełnia idee tak bardzo Tobie bliskie.       

Wspominamy wszystkie spotkania, debaty, wspólne przedsięwzięcia, na zawsze zapamiętamy Twój głos, Twoje racje i niezwykłe poczucie humoru. Uosabiasz patriotyzm w najlepszym polskim wydaniu. Twoje odejście na zawsze spowodowało  swoistą wyrwę i niepowetowaną stratę, ale pozostawiasz po sobie świetny dorobek życia. Będziemy pielęgnować pamięć o Tobie i troszczyć się o to co Tobie było tak bliskie.

Dla nas pozostaniesz  najważniejszą postacią Tatr i Ikoną Pogranicza.

Twojej najbliższej rodzinie, Polakom i Słowakom współtworzącym Euroregion TATRY, w imieniu Federacji Euroregionów RP, w imieniu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” i swoim własnym przekazuję wyrazy szczerego współczucia.

Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

 

Ty Wendelinie na zawsze godnie śpisz

A płacze za Tobą Twój kochany Spisz

 

Zdjęcia