euroregion.gif
08
maj
2020

Pismo do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie „małego ruchu granicznego”

autor: Mariusz Welman 

W czwartek, 07.05.2020 r. Przewodniczący Zarządu Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej i Prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr”,  pan Czesław Fiedorowicz, zwrócił się do Prezydenta RP, pana Andrzeja Dudy, z prośbą o podjęcie interwencji w celu uruchomienia „małego ruchu granicznego” w ramach luzowania reżimów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Poniżej zamieszczamy treść przekazanego pisma a w załączeniu oryginalny dokument w wersji zeskanowanej.

PAN

ANDRZEJ DUDA

PREZYDENT RP

 

Szanowny Panie Prezydencie,

trudny okres pandemii stawia przed nami wyzwania bez precedensu. To okres wymagający od wszystkich wyjątkowego zaangażowania i rozważnych decyzji. Przykładem może być rozwiązanie problemu pracowników i uczniów transgranicznych.

Wiemy o Pana zaangażowaniu i wielu publicznych wypowiedziach na temat „małego ruchu granicznego”, który daje szersze możliwości zarówno naszym mieszkańcom pogranicza, jak i mieszkańcom pogranicza kraju sąsiedzkiego.  Dotyczy to możliwości robienia zakupów (co w obecnej sytuacji jest tak pożądane), przekraczania granicy przez dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli, ale również odnowienia kontaktów rodzinno-towarzyskich.

Przestrzeganie ograniczeń terytorialnych wynikających z „małego ruchu granicznego” jest na pograniczu przyjmowane ze zrozumieniem, ponieważ z taką praktyką mieliśmy już w przeszłości do czynienia.

Rozwiązania stosowane juz w latach 90-tych związane były z miejscem zamieszkania odnoszącym się do ustalonego terytorium pogranicza (wykaz powiatów, województw, obszarów Euroregionów).

Wprowadzenie „małego ruchu granicznego” o którym Pan wielokrotnie mówił byłoby odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców pogranicza a z całą pewnością wpłynęłoby na pobudzenie gospodarki i poprawienie relacji międzyludzkich. 

W imieniu 15 Euroregionów funkcjonujących na wszystkich granicach Polski zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie interwencji w celu uruchomienia „małego ruchu granicznego” w ramach luzowania reżimów sanitarnych.

 

 Z wyrazami szacunku,

 

Czesław Fiedorowicz

Przewodniczący Zarządu

Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej

Dokumenty