euroregion.gif
10
cze
2019

"Wymiana z sąsiadem na Łużycach"

autor: Katarzyna Hoffmann 

W ubiegły czwartek i piątek -  06 i 07.06.2019 - mieliśmy okazję gościć na terenie Powiatu Żarskiego przedstawicieli lokalnych władz niemieckiej strony Euroregionu Nysa. Dwudniowe spotkanie poznawcze zorganizowane zostało w ramach małego projektu „Wymiana z sąsiadem na Łużycach” i służyło lepszemu poznaniu lokalnych liderów z Powiatu Görlitz, Bautzen i Żarskiego oraz zainicjowaniu nowych kontaktów.

W Ratuszu w Żarach goście powitani zostali przez Burmistrza Miasta Panią Danutę Madej oraz Prezesa Konwentu Euroregionu Pana Czesław Fiedorowicza.  Starosta Powiatu Żarskiego Pan Józef Radzion wzbogacił spotkanie o ciekawe informacje dotyczące  Powiatu Żarskiego. Duże wrażenie wywarły na gościach z Saksonii tereny przemysłowe miasta. Oczywiście nie mogło zabraknąć dyskusji na temat przyszłości polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej.  Ich podstawą były najświeższe informacje przekazane przez Dyrektorów biur obu Euroregionów – Panią Bożenę Buchowicz i Markusa Köhlera.  

Zwiedzanie zamku w Żarach, pałacu w Brodach oraz parku im. Księcia Pücklera w Bad Musaku stanowiło dla wszystkich niewątpliwą atrakcję turystyczno-historyczną.

Cieszymy się z dużego zainteresowania wspólnymi inicjatywami z  partnerami saksońskimi. Już teraz możemy zdradzić, że wolę realizacji wspólnego spotkania strażaków wyraziły dwie uczestniczące gminy. Czekamy zatem na lubusko – saksońskie zawody!

Dziękujemy wszystkim za obecność i aktywny udział!