euroregion.gif
05
kwi
2019

Posiedzenie Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko – Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej.

autor: Marta Krupińska 

3 – 4 kwietnia 2019 w Kołobrzegu odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko – Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej.
Tematami poruszanymi na komisji ds. współpracy międzyregionalnej były następujące zagadnienia: „Jak zmienia się UE? Czy programy UE spełniają swoje zadanie?” jak również „ Kultura pamięci z polskiej i niemieckiej perspektywy ”. Dyskutowano również o kształcie przyszłego budżetu UE po 2021 r. Podczas dyskusji została podkreślona szczególna rola Euroregionów. W tej kwestii wypowiedział się współprzewodniczący komisji, Dr. Stephan Holthoff-Pförtner, Minister ds. Federalnych, Europejskich oraz Międzynarodowych kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, wypowiadając następujące zdanie: „Euroregiony to najlepsze, co mamy i nie ukrywamy tego”.
W programie posiedzenia komisji ds. współpracy przygranicznej poruszano m.in. następujące kwestie: „Sprawozdanie na temat stanu obecnego realizacji polsko-niemieckiej umowy o współpracy transgranicznej w zakresie ratownictwa medycznego”. Można było wywnioskować, że podpisanie umowy nastąpi jeszcze w roku 2019. Przedstawiono również „Memorandum w sprawie kształcenia w zakresie języka sąsiada w polsko-niemieckich oraz niemiecko-czeskich regionach przygranicznych”, które zostanie podpisane jeszcze w kwietniu także przez przedstawiciela naszego Euroregionu.
Na zakończenie obrad przedstawiony został temat „EUWT z udziałem polskich podmiotów”. W tym temacie pan Olaf Lalk, pierwszy radny okręgu Sprewa-Nysa oraz pan Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy, zaprezentowali Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Wspólnie wyjaśnili wszystkie najważniejsze przeszkody, które stoją na drodze partnerom zaangażowanym w utworzenie pierwszego Europejskiego Ugrupowania  Współpracy Terytorialnej wzdłuż granicy polsko-niemieckiej. W obradach komitetu uczestniczył Prezes Konwentu naszego Euroregionu Pan Czesław Fiedorowicz.

Zdjęcia