Wersja Kontrastowa
13
lis
2018

Wizyta studyjna na niemiecko - francuskiej granicy

autor: Marta Krupińska 

W ramach projektu DIALOG  w dniach od 6 do 9 listopada 2018 r. odbyła się wizyta studyjna w ramach tematu ZDROWIE. Miejscem docelowym wyjazdu była granica niemiecko – francuska region Oberrhein. W wyjeździe udział wzieli polscy i niemieccy przedstawiciele szpitali, kas chorych, ratownictwa medycznego oraz przedstawiciele wydziałów zdrowia  Urzędu Marszałkowskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunalnych Kraju Związkowego Brandenburgii. Podczas wizyty studyjnej uczestnicy mieli możliwość szczegółowego przedyskutowania zagadnień dotyczących transgranicznej opieki zdrowotnej. Naszym partnerem na miejscu był Euro – Institut w Kehl, który przedstawił prowadzony przez siebie projekt dotyczący tematu opieki zdrowotnej na pograniczu. 

Uczestnicy wizyty zaproszeni zostali do Wissenbourg (Francja), gdzie w ratuszu zostali przywitani przez burmistrza miasta oraz mieli możliwość posłuchać o współpracy w zakresie ratownictwa medycznego na tamtejszym pograniczu.

Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli od przejazdu transgranicznym tramwajem z Kehl przez Most Europejski do Strasburga. Po zwiedzaniu miasta w programie znalazły się również wykłady i dyskusje dotyczące prewencji, wspierania zdrowia oraz projektów szpitali znajdujących się na pograniczu niemiecko – francuskim.

Ostatniego dnia uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili szpital w Völlingen gdzie mieli okazje zwiedzić imponujący oddział kardiologiczny oraz dowiedzieć się i porozmawiać o doświadczeniu szpitala w realizacji projektów unijnych.

Zdjęcia