Wersja Kontrastowa
euroregion.gif
28
wrz
2018

XXV Forum Polskich Regionów Granicznych

autor: Mariusz Welman 

W dniu 20 września 2018r. w Zielonej Górze odbyło się XXV Forum Polskich Regionów Granicznych. Gospodarzem był Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

W spotkaniu wzięło udział 11 z 15 Euroregionów. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” reprezentowali: Prezes Konwentu, Pan Czesław Fiedorowicz, zastępca Dyrektora biura, Pani Izabela Pantkowska oraz pracownicy biura w osobach: Mariusz Welman i Marta Krupińska.

Forum odbyło sie w formule dwóch bloków tematycznych. Pierwszy dotyczył aktualnych problemów i bieżących aktywności poszczególnych Euroregionów. Przedstawiciele każdego z obecnych na spotkaniu stowarzyszenia zrelacjonowali swoją sytuację m.in. w kontekście wdrażania Funduszy Małych (/Mikro-) Projektów. Na bieżąco dyskutowano nt. możliwych scenariuszy i rozwiązań.

Drugi blok tematyczny dotyczył okresu wsparcia 2021 – 2027. W tym kontekście w ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości i pytania, głównie związane z nowym rozporządzeniem dot. programów współpracy INTERREG i roli Funduszy Małych Projektów oraz Euroregionów. Konstruktywna dyskusja pozwoliła wypracować ewentualne rozwiązania, które zapewnią sprawną kontynuację wdrażania projektów parasolowych dla inicjatyw people to people (małych projektów spotkaniowych).

Po zakończonych obradach uczestnicy forum mieli okazję kontynuować rozmowy podczas uroczystej kolacji.