interreg.gif
17
lis
2006

Kwalifikowalność kosztów osobowych w FMP INTERREG III A

autor: Beata Kurek 

KWALIFIKOWALNOŚĆ KOSZTÓW OSOBOWYCH W PROJEKTACH REALIZOWANYCH W RAMACH FUNDUSZU MIKROPROJEKTÓW IW INTERREG III A

 

Podstawowym elementem kwalifikowalności wydatków na koszty osobowe jest stwierdzenie, czy są one niezbędne do realizacji projektu, można je rzetelnie i wiernie zweryfikować, zostały należycie udokumentowane za pomocą faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej mocy dowodowej, zostały zaplanowane w budżecie zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie są wyraźnie zakazane na mocy obowiązujących przepisów.

 

Koszt utrzymania personelu jest kwalifikowalny pod warunkiem, że dana osoba jest zatrudniona bezpośrednio przy realizacji projektu i kiedy można wykazać, że jej udział w realizacji projektu jest niezbędny i w sposób zasadniczy przyczynia się do osiągnięcia rezultatów projektu.

 

 

Kwalifikowalne są wydatki związane z zatrudnieniem personelu wyłącznie na potrzeby projektu lub wykorzystanie stałego personelu, jeśli można udowodnić, że pracuje rzeczywiście dla projektu.

 

Stanowisko w projekcie musi być jasno zdefiniowane, a pracownik, zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, musi prowadzić kartę czasu pracy, w której notuje liczbę przepracowanych godzin wraz ze szczegółowym opisem wykonywanych zadań.

 

Podstawą uznania kosztu zatrudnienia za kwalifikowalny jest umowa o pracę, określająca obowiązki i wymiar etatu pracownika w zakresie realizacji projektu. W przypadku kosztów personelu wymagane jest skrupulatne prowadzenie list obecności, a w wypadku pracowników pracujących dla projektu na cząstkę etatu także kart czasu pracy z krótkim opisem działań w każdym przepracowanym dniu.

 

Karty czasu pracy powinny być podpisane przez osobę wykonującą działanie oraz zatwierdzone przez przełożonego oraz kierownika projektu w zakresie celowości do realizacji projektu.