Posiedzenie Konwentu - nowe zasady naboru projektów FMP
13.04.2018r. w siedzibie Euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr” odbyło się posiedzenie Konwentu Stowarzyszenia, w którym udział wzięli: Prezes Konwentu, pan Czesław Fiedorowicz, Wiceprezes Konwentu, pan Bartłomiej Bartczak, pan Krzysztof Kaliszuk, pani Danuta Madej, pan Bernard Radny, pan Waldemar Wrześniak oraz Dyrektor biura Euroregionu, pani Bożena Buchowicz.
Podczas posiedzenia Członkowie Konwentu zostali poinformowani m.in. o stanie realizacji Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 (w tym o wynikach posiedzenia Komitetu Monitorującego w dniach 4-5.04.2018r. i o stanie realizacji euroregionalnego Funduszu Małych Projektów (FMP) ), stanie realizacji projektów własnych, a także o stanie przygotowań do Jubileuszu 25 – lecia Euroregionu „Sprewa –Nysa – Bóbr” w dniu 21.09.2018r. i konferencji (zebrania członków) Euroregionu SNB, zaplanowanej na dzień 06.06.2018r.
W trakcie rozmów dot. projektów złożonych w ramach IV naboru wniosków do FMP (od 01.02.2018r.), których punkt kulminacyjny odbywał się będzie w II półroczu 2018 r., ze względu na błyskawiczne wykorzystanie całej puli dostępnych środków, Konwent zdecydował o poddaniu ocenie również tych projektów, które były dostarczone w dniu naboru a po wyczerpaniu przyznanej alokacji i znalazły się na tzw. „liście rezerwowej”. Projekty te, po spełnieniu kryteriów formalno-merytorycznych skierowane zostaną na posiedzenie Euroregionalnej Komisji Oceniającej (EKO).
Jednocześnie, w związku z ogromnym zainteresowaniem dofinansowaniem w ramach FMP Konwent postanowił wprowadzić zmiany w procedurze naboru. Począwszy od najbliższego naboru, złożone wnioski będą musiały być kompletne, zawierać wszelkie potrzebne opisy, zaznaczenia, załączniki, podpisy i pieczątki, również partnerów niemieckich. Wnioski będą musiały już w momencie złożenia być wypełnione w obu wersjach językowych. Projekty, które spełnią kryteria formalne, poddane zostaną punktowej ocenie merytorycznej. Punkty przyznawane będą według następujących kryteriów:
- Czy projekt służy pogłębieniu współpracy partnerskiej w celu wykorzystania transgranicznych potencjałów i pokrywa się z celami Programu Współpracy?
- Efekt transgraniczny.
- Udział partnera/ów polskiego/ch lub niemieckiego/ch w realizacji projektu.
- Plan działań, jego przejrzystość i możliwość realizacji.
- Wymierny wkład projektu w osiągnięcie wskaźników FMP.
- Konieczność i zasadność planowanych wydatków.
Kolejny nabór projektów planujemy w dniach 18-28.09.2018r. Będzie on dotyczył inicjatyw przewidzianych do realizacji w całym roku 2019. Już teraz gorąco zachęcamy do rozpoczęcia prac przygotowawczych do projektów i jeszcze raz podkreślamy konieczność zachowania zasady kompletności wniosków.