Wersja Kontrastowa
euroregion.gif
09
mar
2017

XXIV Forum Polskich Regionów Granicznych

autor: Mariusz Welman 

W dniach 2–3 marca 2017 r. w Jeleniej Górze odbyło się XXIV Forum Polskich Regionów Granicznych. Gospodarzem było Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa.

W spotkaniu wzięło udział 12 z 15 Euroregionów. Z ramienia Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr w Forum Polskich Regionów Granicznych udział wzięli Prezes Konwentu, Pan Czesław Fiedorowicz oraz Dyrektor biura ESNB, Pani Bożena Buchowicz.

Ze względu na rocznicę 25-lecia działalności Euroregionu Nysa jednym z istotnych punktów spotkania było podsumowanie działalności tego najstarszego Euroregionu. Rozmawiano ponadto o problematycznych kwestiach na granicy wschodniej(na przykładzie Euroregionu Bałtyk), m.in. o braku FMP oraz o zamknięciu tzw. małego ruchu granicznego.

W trakcie spotkania przedstawiany był także Euroregion Tatry, również w kontekście działającego na jego terenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej(EUWT).

Istotnym punktem obrad była dyskusja nt. przyszłości Funduszy Małych Projektów(FMP). Po długiej debacie udało się uzgodnić wspólne stanowisko wszystkich Euroregionów dot. pytań przesłanych przez Ministerstwo Rozwoju (MR) w ramach przygotowania do konferencji 23.03.2017r. w Warszawie dot. przyszłości Interreg i EIS.

Zdjęcia