08
wrz
2020

Wystawa „Kultura pamięci: praca przymusowa i Holokaust jako zadanie transgraniczne”

autor: Katarzyna Hoffmann 

Wystawa fotograficzna o Krzystkowicach / Christianstadt, miejscowości z ogromnym bagażem historycznym, położonej w gminie Nowogród Bobrzański, oddalonej ok. 35 km na wschód od polsko-niemieckiej granicy w Zasiekach / Forst powstała dzięki współpracy pracowników i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) oraz Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus-Senftenberg (BTU CS).

Wystawa wędrowna poświęcona dawnej fabryce amunicji Munitionsfabrik Dynamit AG w Christianstadt była już prezentowana publicznie w wielu miejscach w Polsce oraz w Niemczech. Cieszymy się, że od 14.07.2020 wystawa dostępna jest w postaci cyfrowej pod adresem: https://euroregion-snb.de/338/europedirect/neuer-button.

Wystawa jest źródłem wielu istotnych informacji na temat związków pomiędzy Holokaustem i pracą przymusową na przykładzie Dynamit AG, i stanowi przyczynek do budowania i pielęgnowania kultury pamięci na naszym pograniczu. Studenci obu uniwersytetów byli ściśle włączeni w opracowanie wystawy, dzięki czemu możliwa była wspólna refleksja nad historią.

Pomysł udostępnienia wystawy w formie cyfrowej szedł w parze z 75 rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej oraz z ograniczeniem odwiedzin w muzeach w związku z koronawirusem.

Ze względu na duże zainteresowanie tematem  wystawę będzie można obejrzeć na żywo od 24.08. - 30.09.2020 roku w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben.