branderburgia.gif
21
sty
2013

Wspólne korzenie- prezentacja tradycji ludowej z obszaru Euroregionu „Sprewa- Nysa- Bóbr”

autor: Kalina Maciejewska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej

Polska (Województwo Lubuskie – Brandenburgia) 2007 - 2013

Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe

Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”

 

Tytuł projektu

 

Wspólne korzenie- prezentacja tradycji ludowej z obszaru Euroregionu „Sprewa- Nysa- Bóbr”

 

Wnioskodawca

 

Szprotawski Dom Kultury

 

Partner projektu

 

Albert- Schweitzer-Familien e.v.

 

Wartość dofinansowania

 

2261,14 EUR

 

Okres realizacji

 

06.04.2012 – 31.08.2012

 

Opis projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu było rozpowszechnienie polskiej i niemieckiej tradycji ludowej, rękodzieła i tradycji kulinarnych oraz integracja mieszkańców miast partnerskich. Grupą docelową projektu byli indywidualni twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze oraz mieszkańcy miast partnerskich

Partnerzy projektu  wspólnie:

-przygotowali stoiska informacyjne o swoich miastach: Szprotawie i Sprembergu. Każdy uczestnik festiwalu mógł się na nich zapoznać z tradycją i dniem dzisiejszym obu miast oraz otrzymać różne gadżety miast partnerskich i foldery informujące o najciekawszych miejscach.

- gotowali w kuchni SzDK proste i tradycyjne potrawy. Potrzebne artykuły żywnościowe każdy z partnerów zakupił po swojej stronie granicy. Przygotowując tradycyjne dania: niemiecką sałatkę ziemniaczaną i polską kapustę z kiełbasą, wymieniali się przepisami, doświadczeniami dotyczącymi  przygotowaniem tych potraw, proporcjami, doprawianiem itd.  Przygotowanymi potrawami częstowali wszystkich uczestników festiwalu.

- przygotowali i przeprowadzili w parku SzDK ,zabawy integracyjne z  uczestnikami projektu i festiwalową publicznością . Zachęcając do wspólnego śpiewania prostych refrenów we wcześniej przygotowanych polskich i niemieckich piosenkach. Uczestnicy zabaw otrzymywali od prowadzących drobne upominki. Przedstawiono również  scenki rodzajowe obrzędów ludycznych.

W pobliżu sceny głównej swoje kramy z rękodziełem wystawili rękodzielnicy i twórcy ludowi z obu stron granicy. Były to: warsztat ceramiczny z kołem garncarskim, warsztat tkacki z krosnami i ramami do prostego tkactwa, kołowrotek do przędzenia wełny, warsztat biżuterii ręcznej, wyroby koronczarskie i figurki drewniane. Rękodzielnicy nie tylko prezentowali gotowe wyroby i sprzęt ,ale też demonstrowali sposoby pracy. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił i zostać twórcą. Publiczność i zespoły uczestniczące w festiwalu z radością próbowały swoich sił wykonując wazoniki gliniane na kole garncarskim i ręczne figurki, szydełkowe cudeńka, mini- kilimy na ramkach czy też biżuterię z drucików, paciorków i innych materiałów, z ochotą malowali figurki drewniane. Zajęcia te cieszyły się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Aby móc w pełni zaprezentować walory smakowe z obszaru Euroregionu wnioskodawca ogłosił konkurs na jadło regionalne. Konkurs spotkał się z ogromnym odzewem zarówno partnerów projektu jak i zespołów uczestniczących w festiwalu. Rzesze smakoszy z podziwem wymieniały się uwagami na temat nieznanych dotąd smaków i przepisów.

Część uczestników poszczególnych zadań wystąpiła w strojach ludowych. Ze Sprembergu przybyła „ Księżna Jutta von Kittlitz” uświetniając spotkanie.

Zdjęcia