euroregion.gif
19
cze
2020

Spotkanie Prezesów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr/Spree-Neisse-Bober w Forst

autor: Mariusz Welman 

18.06.2020r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Forst(L.) odbyło się spotkanie Prezesa Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”, pana Czesława Fiedorowicza i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Spree-Neisse-Bober e.V., pana Haralda Altekrügera.

Spotkanie miało na celu wymianę informacji dotyczących bieżących i przyszłych działań obu stowarzyszeń.

Istotnym punktem rozmów była kwestia turystyki regionalnej – m. in. w kontekście turystów rowerowych. W okresie zagrożenia epidemiologicznego - po zniesieniu obostrzeń dot. przekraczania granicy - dość wyraźnie zwiększyła się liczba osób odwiedzających turystyczne atrakcje Euroregionu SNB. Jedyne w swoim rodzaju kompleksy pałacowo-parkowe i inne ciekawe miejsca regionu w dobie aktualnych zagrożeń zdrowotnych stanowią ciekawą alternatywę dla podróży w bardziej odległe miejsca. Prezesi omawiali m.in. kwestię otwarcia parku przypałacowego w Zatoniu i plany rozbudowy sieci ścieżek rowerowych na terenie objętym działalnością Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

W trakcie rozmów poruszane były również kwestie planowanej wspólnie na wrzesień Rady Euroregionu SNB, transgranicznych zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń, swojego udziału w poszczególnych euroregionalnych wydarzeniach oraz planów Gazety Lubuskiej dot. ewentualnego wydania filmu dot. mostów granicznych na Nysie Łużyckiej i Odrze, którego tematyka szczególnie teraz wydaje się być bardzo ciekawa.