euroregion.gif
31
mar
2020

Informacja prasowa rządu Kraju Związkowego Brandenburgia dot. nowej koncepcji dla współpracy brandenbursko-polskiej

autor: Mariusz Welman 

24.03.2020 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i Spraw Europejskich (link na końcu artykułu) opublikowano informację prasową rzecznika rządu brandenburskiego, pana Florian Engelsa, dotyczącą nowej koncepcji dla współpracy brandenbursko-polskiej.

Treść opublikowanej informacji:

„Nowa koncepcja dla współpracy polsko-brandenburskiej do końca 2020 r. – Punkty ciężkości: spójność, trwały wzrost i jakość życia.

Strategia kraju związkowego dot. dalszego rozwoju brandenbursko-polskiego obszaru powiazań ma zostać opracowana do końca 2020 roku. Minister Europy Katrin Lange poinformowała dziś o tym gabinet w Poczdamie. „W umowie koalicyjnej postanowiliśmy opracować jednolitą strategię współpracy z Polską. Współpraca z naszym sąsiadem i partnerem -Polską- słusznie zyskała szczególne znaczenie” powiedziała Minister Europy.

Strategia przewiduje trzy kluczowe obszary działania: spójność/(trzymanie się razem), trwały wzrost i jakość życia. Odpowiedzialność za jej opracowanie spoczywa w rękach Ministerstwa Europy; za techniczne wdrożenie odpowiadają właściwe ministerstwa.

Brandenburgia ma najdłuższą granicę z Polską z długością ponad 250 kilometrów. Dlatego jest szczególnie mocno powiązana ze swoim wschodnim sąsiadem. Lange: „Dlatego chcielibyśmy dalej rozszerzać i pogłębiać relacje między naszym krajem związkowym i sąsiadującymi polskimi regionami. Jest to w interesie obu krajów i przynosi bezpośrednie korzyści ludziom po obu stronach Odry i Nysy. Również nasze aktualne wyzwanie związane z Koronawirusem pokazuje, że jesteśmy absolutnie zależni od ścisłej współpracy z naszymi polskimi partnerami. ”Nowa strategia będzie opierać się między innymi na już istniejącej „Wspólnej koncepcji przyszłości niemiecko-polskiego obszaru powiązań” (Wizja 2030 ), która została opracowana w ramach pracy Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

Sekretarz Stanu Brandenburgii ds. Europy i komisarz ds. Polski Jobst-Hinrich Ubbelohde wyjaśnia: „Brandenbursko-polska koncepcja rozwoju obszaru powiązań, którą będziemy rozwijać w najbliższych miesiącach, uwzględnia ścisłą integrację naszego kraju z sąsiednimi polskimi regionami. Tylko w perspektywie transgranicznej może zostać dla Brandenburgii i naszych polskich sąsiadów w nadchodzących latach zagwarantowany trwały wzrost, spójność i jakość życia. Obecna sytuacja w związku z  pandemią korony pokazuje wyzwania, ale przede wszystkim absolutną konieczność i szanse dla wspólnie ukształtowanego regionu brandenbursko-polskiego ”.

Przy opracowywaniu koncepcji szczególnie zaangażowani będą partnerzy na poziomie regionalnym, lokalnym i społeczeństwa obywatelskiego po obu stronach granicy. Lange: „Ta koncepcja nie została stworzona przy zielonym stole, ale w otwartym procesie z graczami z praktyki współpracy transgranicznej. Na pewno nie zaczynamy od zera, lecz możemy bardzo dobrze opierać się na tym, co już zostało osiągnięte. ”Po ustaleniu strategii przez rząd landowy, sprawozdania na temat osiągniętego poziomu współpracy  powinny być przekazywane w regularnych odstępach czasu.

W działaniu Spójność/(trzymanie się razem) chodzi m.in. o współpracę między polityką a administracją, poszerzanie wzajemnych spotkań i promowanie nabywania języka. W obszarze zrównoważonego wzrostu nacisk kładziony będzie na przykład na wyzwania wspólnego obszaru gospodarczego, zapewnienia wykwalifikowanych pracowników, turystyki oraz polityki energetycznej i klimatycznej. Dziedzina działań jakość życia dotyczy poprawy połączeń transportowych, gwarancji bezpieczeństwa oraz transgranicznych kwestii ochrony środowiska i ochrony przed katastrofami. Wraz z opracowaniem jednolitej strategii dalszej współpracy z Polską, te kluczowe obszary działania należy zebrać i sensownie połączyć.

Wspólna koncepcja przyszłości niemiecko-polskiego obszaru integracji - Wizja 2030 (GZK 2030) została opracowana w ramach Komitetu Planowania Przestrzennego Niemiecko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy regionalnej i przygranicznej. Koncepcja dotyczy regionów na granicy polsko-niemieckiej, które często są postrzegane jako obszary peryferyjne we własnym kraju, w centrum splecionego funkcjonalnie, wspólnego regionu o dużym potencjale. Chodzi o współpracę metropolii tego obszaru, a przede wszystkim wykorzystanie impulsów z tych metropolii do rozwoju w dużej mierze obszarów wiejskich pomiędzy nimi."

Dalsze informacje pod:

https://www.kooperation-ohne-grenzen.de/de/zukunftskonzept/ 

 

Źródło:    https://mdfe.brandenburg.de/cms/detail.php/bb1.c.662241.de