Wersja Kontrastowa
euroregion.gif
10
lip
2019

Uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na projekty flagowe Wspólnej Koncepcji Przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań

autor: Mariusz Welman 

5 czerwca 2019 r. w Instytucie Polskim w Berlinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Konkursu na projekty flagowe Wspólnej Koncepcji Przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań. W wydarzeniu wziął udział pan Bartłomiej Bartczak, Wiceprezes naszego Stowarzyszenia.

Jednym z wyróżnionych projektów jest inicjatywa rewitalizacji linii kolejowej Lipsk-Poznań (w tym odcinek Guben-Gubin-Czerwieńsk), którego oficjalnym partnerem wspierającym jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr”.  26.11.2018r. Konwent naszego Stowarzyszenia podjął decyzję o wsparciu tego pożytecznego pomysłu, zainicjowanego przez VCD Brandenburg e.V. a osobowo przez zaangażowanego społecznika z Cottbus, członka inicjatywy obywatelskiej pod nazwą „ProTramCottbus“, pana Dietera Schustera.

Połączenie na linii (Lipsk) – Cottbus – Guben - Gubin – Czerwieńsk – Zbąszynek – (Poznań)  miało duże znaczenie w okresie przed pierwszą wojną światową, aż do 1918 r., kiedy to Polska uzyskała niepodległość.

Odcinek trasy między Gubinem i Czerwieńskiem nie jest zelektryfikowany i jest tylko jednotorowy. Obecnie używany jest jedynie do transportu towarowego. Docelowo odcinek ten ma być zrekonstruowany i wykorzystany również dla ruchu osobowego na odcinku Cottbus – Zielona Góra.

Atrakcyjne połączenie na linii Lipsk-Poznań  odciążyłoby znacznie ruch drogowy, zwłaszcza, że brak jest autostrady między Lipskiem i Poznaniem.

Zdjęcia