1 kwietnia 2025 r. w Starej Farbiarni w Guben odbyło się podsumowanie projektu dofinansowanego z Fundacji Roberta Boscha „Razem silniejsi! Wspólne przezwyciężenie kryzysów na polsko – niemieckim pograniczu”. W 5. Dialogu Obywatelskim udział wzięło ok. 100 obywateli pogranicza. Podczas powitania Wojewoda Lubuski pan Marek Cebula podkreślał jak cenna jest partycypacja i dialog mieszkańców Polski i Niemiec dotycząca wyzwań stojących na pograniczu.
Podczas procesu partycypacji trwającego niemal dwa lata mieszkańcy zostali zaproszeni do dzielenia się opiniami, doświadczeniami i pomysłami. Proces partycypacji oparty jest na zasadzie równości partnerów i ma skłonić polityków i urzędników do podjęcia konkretnych działań. Głównym punktem finałowego 5. Dialogu była prezentacja oczekiwań obywateli dotycząca kluczowych obszarów życia na pograniczu: ochrony zdrowia, edukacji, transportu publicznego oraz turystyki. Najważniejsze postulaty i rekomendacje rozwiązań omówiono w czterech panelach dyskusyjnych. Podczas ostatnich czterech Dialogów Obywatelskich szukano odpowiedzi na pytania: „Jakie sprawy pogranicza są ważne dla mieszkańców?”, „W jakim obszarze należy poprawić współpracę?”, „Czego jeszcze brakuje na pograniczu?”
We wszystkich dialogach wzięło udział ponad 400 osób. Rzeczywiste zainteresowanie i zaangażowanie uczestników przerosło wszelkie oczekiwania, pokazując jednocześnie, że zarówno Polakom, jak i Niemcom los naszego przygranicznego rejonu nie jest obojętny.
Aby jak najlepiej wesprzeć ten proces powołano pierwszą Polsko – Niemiecką Radę obywatelską. Jej członkowie już zadeklarowali chęć kontynuacji pracy.
Podsumowaniem pracy z obywatelami jest raport końcowy, który podczas spotkania został przekazany m. in. Wojewodzie Lubuskiemu panu Markowi Cebuli, wiceminister edukacji Izabeli Ziętce, posłom Landtagu Brandenburgii Nadine Graßmel i Julianowi Brüningowi oraz niemieckiemu konsulowi generalnemu Martinowi Kremerowi.
Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa, naszych aktywnych mieszkańców pogranicza oraz osób wspierających proces partycypacji. Bardzo dziękujemy, że byliście Państwo z nami!